Jak dbać o srebro stołowe?

czyszczenie srebra

Stołowe srebro cieszy się ogromnym zainteresowaniem i nic nie wskazuje na to, aby to miało się zmienić. Wszystko ze względu na to, że srebrne akcesoria domowe są niezwykle eleganckie i stylowe, fantastycznie odnajdują się w wielu przestrzeniach.

Jeżeli i Tobie marzy się srebrny wazon lub sztućce, to zapoznaj się z naszym artykułem, z którego dowiesz się, jak dbać o srebro stołowe? Na co zwracać uwagę podczas czyszczenia? Po jakie środki najlepiej sięgać? Czego zaś unikać, aby stołowe akcesoria przez długi czas prezentowały się nienagannie? Zapraszamy.

Skąd duża popularność srebrnych akcesoriów stołowych?

Odpowiedź na pytanie o to, w jaki sposób skutecznie dbać o stołowe srebro, poprzedźmy informacjami dotyczącymi tego, co sprawia, że takie elementy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem? Otóż srebro stołowe łączy w sobie dużą praktyczność i naprawdę elegancki wygląd.

Akcesoria z niego wykonane są bardzo wytrzymałe i przez długi czas świetnie się prezentują. A już, szczególnie gdy są odpowiednio pielęgnowane. Warto wspomnieć również o charakterystycznych właściwościach srebra, dzięki czemu kontakt takich akcesoriów z jedzeniem jest całkowicie higieniczny i bezpieczny. Srebrne zastawy są znane od wieków właśnie ze względu na swoje właściwości odkażające i bakteriobójcze.

Dlaczego czyszczenie srebra jest takie ważne?

Chociaż srebro naprawdę zachwyca swoim blaskiem, warto pamiętać o tym, że gdy przestajemy o nie należycie dbać… lubi czernieć i nie prezentuje się już tak ładnie, jak wcześniej. Na szczęście można tego uniknąć! Wystarczy, że zadbasz o regularne, a zarazem delikatne czyszczenie, a do tego zatroszczysz się o odpowiednie przechowywanie swoich akcesoriów.

Jeżeli chcesz wyeksponować swoją zastawę np. na komodzie lub w witrynie, to dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie poszczególnych elementów na lnianej tkaninie.

Dodatkowo świetnym domowym sposobem, jest rozsypanie kilku nasionek ryżu, które z kolei zadbają o usuwanie nadmiaru wilgoci. Takie zabiegi sprawią, że Twoje srebro będzie z całą pewnością mniej narażone na ciemnienie.

Jak czyścić srebro stołowe?

Srebro to materiał, którego twardość jest określana jako większa od złota. Dodatkowo ten materiał wykazuje dużą przewodność elektryczną, świetnie radzi sobie z utrzymywaniem ciepła. Oprócz samych sztućców i innych elementów zastawy stołowej, z tego materiału wykonuje się, chociażby biżuterię, lustra, a nawet instrumenty muzyczne.

Zastosowanie srebra jest bardzo szerokie i nic nie wskazuje na to, aby jego popularność miała się skończyć.

Do czyszczenia srebra warto wykorzystywać wyłącznie miękkie elementy — mowa tutaj, chociażby o ściereczkach, czy gąbkach. Wynika to z tego, że twarde szczotki czy też elementy z ostrym włosiem, mogłyby doprowadzić do zarysowania srebra, a tym samym go jego zniszczenia. Zadbaj więc o to, aby elementy czyszczące, po które sięgniesz, nie naruszyły delikatnej struktury tego materiału.

Czyszczenie srebra stołowego domowymi sposobami

Na pewno niejednokrotnie spotkałeś się ze stwierdzeniem, że proste rozwiązania to te najlepsze. Oczywiście, że tak i bez wątpienia dotyczy to również samego czyszczenia srebra stołowego. Wcale nie musisz kupować od razu wielu specjalnych specyfików, wystarczy, że sięgniesz po produkty, które z całą pewnością masz w swoim domu.

Do czyszczenia srebra warto wykorzystać przede wszystkim sodę. O jej zaletach można mówić przez naprawdę długi czas — soda oczyszczona w połączeniu z gorącą wodą, nie tylko fantastycznie oczyszcza, ale i pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Jedyne, co tak naprawdę musisz zrobić, to przygotować wspomniany roztwór, a następnie umieścić w nim swoje srebrne elementy zastawy. Po kilku godzinach Twoje sztućce, czy inne z czyszczonych produktów, będą znowu świetnie się prezentować. Widzisz, jakie to proste?!

Do czyszczenia srebra wykorzystaj ocet i pastę do zębów

Kolejnym produktem, który bez wątpienia masz w swojej kuchennej szafce, jest ocet. Czy wiedziałeś wcześniej, że możesz go z powodzeniem wykorzystać również do wyczyszczenia elementów swojej srebrnej zastawy? Jeżeli nie, to pora to zmienić! Przygotuj akcesoria, które chcesz oczyścić, a następnie połącz pół szklanki octu ze szklanką wodą. Taka mieszanka równie dobrze oczyści srebrne elementy i pozwoli Ci cieszyć się ich nienagannym wyglądem. Nie martw się, charakterystyczny zapach octu, bardzo szybko się ‘ulotni’, a akcesoria będą świetnie wyglądać.

Do czyszczenia możesz z powodzeniem wykorzystać również pastę do zębów. W zestawieniu z miękką szczoteczką pozwoli Ci usunąć nawet zabrudzenia w najtrudniej dostępnych miejscach. Zanim jednak zdecydujesz się na czyszczenie konkretną pastą, to koniecznie sprawdź, czy jest ona delikatna! Nie zaleca się używania środków mocniej ścierających, ponieważ mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia powierzchni srebrnych elementów.

Czy płyn do mycia szyb i sok z cytryny pomogą usunąć zanieczyszczenia ze srebra?

Domowych sposobów na to, aby skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń ze srebra, jest całkiem sporo. Kolejnym z produktów, który warto wykorzystać w tym celu, jest płyn do mycia szyb. Tutaj jednak należy zachować należytą ostrożność, ponieważ płyn jest mocniejszym środkiem chemicznym.

Z tego też względu możesz wykorzystywać go do czyszczenia mniej delikatnych srebrnych przedmiotów. Wystarczy, że delikatnie spryskasz srebro płynem, pozostawisz na chwilę, a następnie przetrzesz je miękką ściereczką lub szczoteczką. Do bardzo delikatnych zabrudzeń, które nie wymagają intensywnego czyszczenia, fantastycznie sprawdzi się z kolei sok z cytryny. Tutaj również, możesz nałożyć sok bezpośrednio na zabrudzenia lub w pierwszej kolejności na ściereczkę, a później przecierać nią srebro.

Czy posrebrzane sztućce można myć w zmywarce?

A może zastanawiasz się nad tym, czy srebrne sztućce można myć w zmywarce? Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie ich mycie ręczne, ponieważ drażniące substancje, które są bardzo często dostępne w środkach myjących, mogą zniszczyć Twój komplet.

Dodatkowo takie środki sprawiają również, że poszczególne elementy zaczynają ciemnieć, a wtedy jedynym rozwiązaniem, okazuje się zakup nowego kompletu sztućców. Z tego też względu — postaw na ręczne mycie, a po każdym kontakcie z wodą, zadbaj o to, aby wszystkie sztućce bardzo dokładnie osuszyć. W tym celu warto wykorzystać miękką ściereczkę, która pomoże Ci pozbyć się nadmiaru wilgoci.

misa na zupę

Srebro stołowe cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ rewelacyjnie wygląda, a przy tym jest naprawdę wytrzymałe. Odpowiednio pielęgnowane, z całą pewnością posłuży Tobie i Twoim bliskim przez naprawdę długi czas.

Dzięki naszemu artykułowi wiesz już, jakie domowe sposoby okazują się skuteczne w walce z zanieczyszczeniami na srebrze. Przetestuj przedstawione przez nas pomysły i ciesz się piękną, niezniszczoną zastawą przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak produktów w koszyku.