Aranżacja komody z pozoru łatwy temat, a w rzeczywistości stwarza wiele problemów. Jak zaaranżować komodę, aby wyglądała dobrze, a nie jak wystawka przypadkowych przedmiotów?
Co postawić na komodzie?
To pierwsze pytanie jakie przychodzi nam do głowy myśląc o aranżacji komody czy konsoli.
Możliwości jest bardzo dużo, ale warto postawić na kilka sprawdzonych dekoracji, które możemy później wykorzystywać w innych aranżacjach.
Lampy stołowe
Dobrym wyborem zawsze są lampy. W tym wypadku lampy stołowe sprawdzą się idealnie. Wielkość lampy dobieramy do rozmiarów komody. Na komodach szerokich sprawdzą się duże lampy stołowe z abażurem, na mniejszych niższe lampy na delikatnej (lekkiej) podstawie. Kolor lampy może być neutralny lub dopasowany do kolorystyki wnętrza. Może też być to akcent koloru, który chcemy wprowadzić w dodatkach do pokoju.
Dekoracje na komodę, czyli to co zawsze się sprawdza
Albumy dekoracyjne i tace to doskonała baza wyjściowa do stylizacji. Możemy na nich postawić różnego rodzaju figurki dekoracyjne, kwiaty. Uzupełnieniem aranżacji są ramki na zdjęcia, gdzie wyeksponujemy swoje ulubione fotografie.
Najczęściej wybieramy ramki do zdjęć 13×18 cm. Aby aranżacja wyglądała ładnie ramki powinny być różnej wielkości, tzn. jedna większa ustawiona z tyłu i jedna mniejsza z przodu. Takie rozwiązanie pozwoli nam uzyskać dużo lepszy efekt niż przy dwóch ramkach w tym samym rozmiarze.
Na albumach i tacach ozdobnych możemy postawić rożnego rodzaju figurki dekoracyjne, zegary, wazony i pojemniki. Zasada doboru powinna być taka sama jak w przypadku lamp. Dobieramy je stylem i kolorem, aby aranżacja była spójna z całym wnętrzem.
Jak udekorować komodę w salonie? – zastosuj zasadę symetrii
Symetria zawsze sprawdza się we wnętrzach. Pomieszczenia w których meble ustawione są symetrycznie wydają się nam ładniejsze i spójne. Tę samą zasadę można zastosować też na komodzie.
Na początek wyznaczamy punkt centralny. Rolę punktu centralnego może pełnić obraz lub inna dekoracja ścienna.
Po obu stronach komody stawiamy lampy stołowe. Dadzą efekt symetrii. Na środku komody kładziemy albumy, na których znajdą się figurki dekoracyjne, pojemniki, wazony lub inne dekoracje.
W powyższej aranżacji dominuje kolor czarny i złoty. Całość pasuje do salonu w stylu glamour i modern classic.
Jak wprowadzić kolor do aranżacji komody?
Bardzo dobrym rozwiązaniem do wprowadzenia koloru w aranżacji komody są kwiaty. Inne rozwiązanie to obraz nawiązujący kolorystycznie do innych dekoracji.
Kolor w tej aranżacji to niebieskie hortensje i pawie na obrazach. Kolor podkreśla całą stylizację.
Poprzednio były dwie lampy ustawione symetrycznie po obu stronach komody. Tu jedna z lamp została zastąpiona wazonem z kwiatami. Warto zwrócić uwagę na szklany wazon. Kształtem przypomina podstawę lampy. Takie dobranie lampy i wazonu daje poczucie harmonii a złote dodatki ocieplają całość.
Środek komody zdobią książki podparte figurkami. Złote skrzydła pełnią rolę podpórek do książek. Warto wykorzystywać różne ozdoby i nie zawsze zgodnie z ich przeznaczeniem. Takie wykorzystanie dekoracji pozwala na różne kompozycje w pomieszczeniu (raz na komodzie, innym razem na półce w regale).
Chcąc ograniczyć ilość koloru niebieskiego wystarczy zmienić kwiaty na bardziej neutralne.
Poniżej mamy inny wazon i białe hortensje. Aranżacja jest delikatniejsza.
Zmiana jednego z elementów aranżacji komody powoduje, iż za każdym razem osiągamy inny efekt.
Poniżej aranżacja komody z wykorzystaniem tak jak poprzednio Lampy stołowej złotej AVA i wazonu z kwiatami.
Pomimo tego, że na środku nie ma dekoracji to nadal zachowana jest symetria. Lampę równoważy wazon z kwiatami, ramki na zdjęcia równoważą albumy i figurka konia.
Czy zwróciliście uwagę na to, że w każdej stylizacji na środku są niższe dekoracje a po bokach wyższe? Efekt symetrii można osiągnąć również przez odwrócenie proporcji stosując wyższe na środku, a niższe po bokach.
Który ze sposobów lepiej będzie wyglądał we wnętrzu zależy od wielkości i wysokości powieszenia dekoracji ściennych. Jeśli ozdoby na ścianie wiszą nisko i postawimy coś wysokiego na środku komody wówczas będą konkurować ze sobą. Całość będzie przytłaczająca i nie wykorzystamy potencjału dekoracji.
Aranżacja komody w salonie
Podsumowując – aranżując komodę w salonie trzeba zwrócić uwagę na kolorystykę pomieszczenia. Dekoracje na komodę do salonu warto dopasować do stylu całego pomieszczenia oraz wybrać kilka dekoracji, które kolorem wpiszą się we wnętrze. Stosując zasadę symetrii zawsze osiągniemy efekt, który będzie zachwycał każdego dnia.
Aranżacja komody w jadalni
Aranżacja komody w jadalni to sztuka łączenia funkcjonalności z estetyką. Komoda jest nie tylko miejscem do przechowywania naczyń czy sztućców, ale także elementem, który dodaje pomieszczeniu stylu i charakteru.
Kluczem do efektywnej aranżacji komody jest zrozumienie, co chcemy w niej przechowywać. Jeśli komoda ma służyć jako miejsce na zastawę stołową, dobrze jest zastosować system segregacji – podziel wnętrze na sekcje, w których będziesz przechowywać porcelanowe talerze, kubki, sztućce i inne.
Jeśli chodzi o zewnętrzną stronę komody, możemy tutaj pozwolić sobie na więcej kreatywności. Świeże kwiaty, obrazy, lustra czy lampy mogą stać się atrakcyjnymi dodatkami. Mogą one dodatkowo podkreślić styl jadalni, czy to rustykalny, nowoczesny, czy vintage.
Komoda w jadalni podobnie jak w salonie to również idealne miejsce na prezentację ulubionych elementów dekoracyjnych – może to być kolekcja porcelanowych figur, zestaw pięknych kryształowych świeczników czy ulubione książki kucharskie.
Aranżacja komody w sypialni
Aranżując komodę w sypialni obraz możemy zastąpić lustrem, lampy (gdy mamy już je na szafkach nocnych) innymi ozdobami. Tu sprawdzą się ozdoby w dużych rozmiarach. Przykładem takich dekoracji są karczochy.
Zainspirowały Cię aranżacje? Sprawdź naszą ofertę dekoracji ściennych, lamp stołowych i dekoracji do domu.