Poduszki, poduszki, poduszki…

Poduszki, poduszki, poduszki…. Można je kochać, można ich nie lubić, ale jedno jest pewne – nadają stylu i charakteru dla wnętrza i każdy je ma.  Jedni mają trochę więcej, inni trochę mniej. Mogą być we wzory, jednokolorowe, w rożnych stylach. Jakie zatem  pasują do wnętrza?

Większość poduszek w moim domu to poduszki we wzory, ale w kolorystyce nawiązującej do danego pomieszczenia. Nadają one trójwymiaru dla wnętrza, chociaż nadal jest ono monochromatyczne. Powoli ten etap mija. Aktualnie zaczynają pojawiać się poduszki w kolorach, których nie mam w danym pomieszczeniu. To pozwala mi wprowadzić drobne akcenty kolorystyczne. Zapewne ożywi to dany pokój czy sypialnię.

Ostatnio moja przyjaciółka poprosiła mnie, abym wytłumaczyła jej jak uszyć poduszkę z wypustką. Potrafi szyć na maszynie, ale nie wie jak do tego się zabrać. To zainspirowało mnie do napisania dzisiejszego postu.

Na początek kilka moich realizacji. Większość poduszek uszyłam sama.

Zdjęcia z tarasu zapewne już widzieliście. Poduszki uszyłam z tkanin tzw. outdoor, czyli takich które nadają się na zewnątrz, ponieważ nie chłoną wilgoci.

Poniżej widać jak ten mały dodatek zmienia wnętrze. W tym wypadku wystrój tarasu.

Poduszki z lewej strony na dwóch poniższych zdjęciach nie są mojego autorstwa, ale kolorystyczne wpasowały się doskonale.Poduszki jako akcent kolorystyczny na fotelach w kąciku wypoczynkowym.

Wiem, wiem nie pasują do koloru ścian, ale to już dzieło pod zmianę kolorystyki sypialni.

Poduszki w salonie.

Poduszki w sypialni gościnnej.

Poniżej tutorial jak uszyć poduszkę z wypustką na przykładzie poduszki z białym obramowaniem.

Niezbędne materiały:

 1. tkanina
 2. wypustka (do kupienia w pasmanterii)
 3. taśma rypsowa
 4. kryty zamek błyskawiczny

Kroimy tkaninę na dwa kawałki w rozmiarze poduszki. Proponuję poszewki skroić o 2-3 cm mniejsze niż wypełnienie poduszki.

Kolejny krok, to wymierzenie miejsca, gdzie będzie naszyta taśma rypsowa.

Na rogach obwódki taśmę zszywany pod katem 45 stopni .Następnie przyszywamy taśmę wzdłuż brzegów do tkaniny. Wcześniej taśmę przyfastrygowałam do materiału, aby się nie naciągnęła przy szyciu.

Następnie obrzucam dolne brzegi w obu częściach materiału.

Kolejny krok to przyszycie wypustki. Do przyszycia wypustki używam stopki do wszywania zamków krytych.

Końcówki wypustki obcinamy.Następnie wszywamy zamek wzdłuż obrzuconych wcześniej brzegów. Zamek fastryguję, aby nie przesunął się przy szyciu.Spinamy dwa kawałki materiału i zszywamy po linii wszycia wypustki.

Przyszywamy końcówki zamka, obcinamy nadmiar materiału na rogach i obrzucamy podwójnie brzegi.

Poszewka na poduszkę jest już gotowa. Dla lepszego wypełnienia można poszewkę podszyć owatą, ale nie jest to konieczne.

Możemy już podziwiać efekt końcowy.

 

Mam nadzieję, że instrukcja pomoże w samodzielnym szyciu poduszek. Może ktoś pochwali się swoim dziełem?

Wiesia

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

10 opinii na temat “Poduszki, poduszki, poduszki…

 1. Uwielbiam poduszki. Bardzo mi miło, że nie tylko mi się podobają. Fotele zamawiałam na Chesterfield-meble.com.pl. Można zamówić fotele w dowolnej kolorystyce (wysyłają próbki tkanin). Życzę udanych zakupów. Pozdrawiam

 2. Cieszę się, że już masz wykonane pierwsze prace. Kolejne kroki na pewno też pójdą bez problemu.
  Na początku też używałam ręcznego zszywacza. Niestety prace postępowały bardzo wolno i z dużym wysiłkiem. Jeśli planujesz jeszcze jakieś prace tapicerskie, to warto kupić elektryczny. Ten, który posiadam sprawdza się doskonale. Oczywiście nie wiem jak dałby sobie radę przy większej ilości prac.
  Trzymam kciuki za powodzenie pierwszego projektu. Zapewne będą kolejne…:)Pozdrawiam Wiesia.

 3. Julio, moja otomana na wymiary 85 x 40 cm, jest 17 guzików o wielkości 2 cm. Proponuję na płycie rozrysować miejsca otworów, gdzie będą guziki. Zaczynamy od wyznaczenia środka płyty. Następnie oznaczamy miejsca pikowania na środkowej linii, czyli 85 cm podzieliłam na 6 (jest 5 guzików), co dało mi odległości 14,2 cm pomiędzy guzikami, a od brzegu w poziomie 7,1 cm. Krótszy bok ma 40 cm, podzieliłam go na 3 części, czyli od boku 10 cm, odległość pomiędzy guzikami w pionie 20 cm i 10 cm do przeciwległego brzegu. Oczywiście wymiary mogą być inne. Trzeba je dopasować do rozmiaru skrzyni. Proponuję również rozrysować na tkaninie miejsca pikowania, aby tkanina była równomiernie naciągnięta. Tu odległości będą inne, ponieważ dochodzi grubość gąbki. Najprostszym sposobem do zmierzenia odległości jest użycie tasiemki lub sznurka. Tasiemką mierzymy odległość pomiędzy otworami w gąbce. Mierząc odległość tasiemkę należy trochę naciągnąć. Mam nadzieję, że moje rady będą pomocne. Pozdrawiam Wiesia.

 4. Kobieto z nieba mi spadłaś ! Marzy mi się zrobienie tych wszystkich rzeczy, które pokazujesz na blogu. To nieprawdopodobne ale znalazłam Twój blog jak przybrałam się w końcu do zrobienia takiej skrzyni (otomany jak nazwałaś) i szukałam pomocy w internecie. Płyty zostały już pocięte i bardzo potrzebuję pomocy w pikowaniu a mianowicie jakbyś mogła podpowiedzieć jak rozliczałaś położenie guzików czyli jaka jest odległość od boków i od siebie nawzajem i jakiej wielkości guzików użyłaś. Z góry dziękuję za odpowiedź i życzę powodzenia! Już wiem, że będę tu zaglądać aczkolwiek brakuje mi tu informacji o Tobie. Byłoby miło Cię poznać.

 5. Beatko, czekam z niecierpliwością na efekty Twojej pracy. Gdybyś miała jeszcze jakieś pytania, służę pomocą.

 6. Poduszki uszyte przez Ciebie, Wiesiu, są bardzo ładne. Dziękuję za instrukcję, nie pozostaje mi nic innego jak tylko uszyć poduszkę i pokazać ją “światu”.
  Przyjaciółka

Dodaj komentarz

You have to agree to the comment policy.

Brak produktów w koszyku.