Krok po kroku: Jak uszyć piękne poduszki dekoracyjne?

poduszki dekoracyjne

Poduszki dekoracyjne, poduszki ozdobne, poszewki dekoracyjne…. Bez względu na to jak je nazwiemy to zawsze mamy na myśli poduszki, które pełnią rolę dekoracyjną w naszych domach. Można je kochać, można ich nie lubić, ale jedno jest pewne – nadają stylu i charakteru dla wnętrza i każdy je ma.  Jedni mają trochę więcej, inni trochę mniej. Mogą być we wzory, jednokolorowe, w rożnych stylach. Jakie zatem  pasują do wnętrza?

Poduszki dekoracyjne – mój wybór

Większość poduszek dekoracyjnych w moim domu to poduszki we wzory, ale w kolorystyce nawiązującej do danego pomieszczenia. Nadają one trójwymiaru dla wnętrza, chociaż nadal jest ono monochromatyczne. Powoli ten etap mija. Aktualnie zaczynają pojawiać się poduszki dekoracyjne w kolorach, których nie mam w danym pomieszczeniu. Drobne akcenty kolorystyczne ożywią dany pokój czy sypialnię.

Ostatnio moja przyjaciółka poprosiła mnie, abym wytłumaczyła jej jak uszyć poszewkę dekoracyjną z wypustką. Potrafi szyć na maszynie, ale nie wie jak to zrobić. W związku z tym postanowiłam napisać post na ten temat.

Na początek kilka moich realizacji. Większość poduszek ozdobnych uszyłam sama.

Zdjęcia z tarasu zapewne już widzieliście. Poduszki uszyłam z tkanin tzw. outdoor, czyli takich które nadają się na zewnątrz, ponieważ nie chłoną wilgoci.

To doskonały przykład jak ten mały dodatek zmienia wnętrze. W tym wypadku wystrój tarasu.

poduszki outdoor w stylu HamptonPoduszki z lewej strony nie są mojego autorstwa, ale kolorystyczne wpasowały się doskonale.

poduszki dekoracyjne w stylu costalniebieskie poduszki ozdobne na taras

Na kolejnym zdjęciu jako akcent kolorystyczny na fotelach w kąciku wypoczynkowym.

poduszka Hampton

Wiem, wiem nie pasują do koloru ścian, ale to już dzieło pod zmianę kolorystyki sypialni.

poduszki dekoracyjne w stylu Hampton

Poszewki dekoracyjne w salonie w geometryczne wzory w kolorystyce całego pomieszczenia.

Tak jak wcześniej wspomniałam w sypialni gościnnej pojawiły się poduszki w kolorach, których nie ma w tym pomieszczeniu. To drobny akcent, który ożywia wnętrze.

poduszki welurowe z haftemniebieskie i beżowe poduszki dekoracyjne do sypialnipoduszki dekoracyjne do sypialni - niebieskie i beżoweniebieskie poduszki ozdobne

Jak uszyć poduszkę dekoracyjną z wypustką?

Niezbędne materiały:

 1. tkanina
 2. wypustka (do kupienia w pasmanterii)
 3. taśma rypsowa
 4. kryty zamek błyskawiczny

Szycie poszewki dekoracyjnej – instrukcja, krok po kroku.

Kroimy tkaninę na dwa kawałki w rozmiarze poduszki. Proponuję poszewki skroić o 2-3 cm mniejsze niż wypełnienie.

Kolejny krok, to wymierzenie miejsca, gdzie będzie naszyta taśma rypsowa.

obszycie poszewki dekoracyjnej taśmą

Na rogach obwódki, taśmę zszywany pod katem 45 stopni .

poszewka dekoracyjna niebieska

Przyszywamy taśmę wzdłuż brzegów do tkaniny. Wcześniej taśmę przyfastrygowałam do materiału, aby się nie naciągnęła przy szyciu.

poduszka dekoracyjna z białą obwódką - instrukcja szycia

Następnie obrzucamy dolne brzegi w obu częściach materiału.

wykończenie poszewki na poduszkę

Kolejny krok to przyszycie wypustki. Do tegoi używam stopki do wszywania zamków krytych.

wszywanie wypustki do poszewki na poduszkę dekoracyjną

Następnie końcówki wypustki obcinamy.wszywanie wypustki do poszewki dekoracyjnej

Kolejny krok to wszycie zamka wzdłuż obrzuconych wcześniej brzegów (zamek fastryguję, aby nie przesunął się przy szyciu).wszywanie zamka do poszewki dekoracyjnej

Spinamy dwa kawałki materiału i zszywamy po linii wszycia wypustki.

szycie poduszki dekoracyjne

Przyszywamy końcówki zamka, obcinamy nadmiar materiału na rogach i obrzucamy podwójnie brzegi.

szycie poszewki na poduszkę dekoracyjną

Poszewka na poduszkę dekoracyjną jest już gotowa. Dla lepszego wypełnienia można poszewkę podszyć owatą, ale nie jest to konieczne.

Na koniec możemy podziwiać efekt swojej pracy.

niebieski poduszki dekoracyjnepoduszka dekoracyjna niebieskie z haftem

Podsumowując – poduszki ozdobne są niezastąpione we wnętrzach. Powodują, że wnętrza odbieramy jako ciepłe i przytulne, często wprowadzają kolor do salonu lub sypialni.

Mam nadzieję, że instrukcja pomoże Wam w samodzielnym szyciu poszewek dekoracyjnych.

Poznajcie kolekcję poduszek, którą stworzyłam do sklepu – Poduszki i poszewki dekoracyjne.

Wiesia

8 opinii na temat “Krok po kroku: Jak uszyć piękne poduszki dekoracyjne?

 1. Uwielbiam poduszki. Bardzo mi miło, że nie tylko mi się podobają. Fotele zamawiałam u producenta. Można zamówić fotele w dowolnej kolorystyce. Życzę udanych zakupów. Pozdrawiam

 2. Cieszę się, że już masz wykonane pierwsze prace. Kolejne kroki na pewno też pójdą bez problemu.
  Na początku też używałam ręcznego zszywacza. Niestety prace postępowały bardzo wolno i z dużym wysiłkiem. Jeśli planujesz jeszcze jakieś prace tapicerskie, to warto kupić elektryczny. Ten, który posiadam sprawdza się doskonale. Oczywiście nie wiem jak dałby sobie radę przy większej ilości prac.
  Trzymam kciuki za powodzenie pierwszego projektu. Zapewne będą kolejne…:)Pozdrawiam Wiesia.

 3. Julio, moja otomana na wymiary 85 x 40 cm, jest 17 guzików o wielkości 2 cm. Proponuję na płycie rozrysować miejsca otworów, gdzie będą guziki. Zaczynamy od wyznaczenia środka płyty. Następnie oznaczamy miejsca pikowania na środkowej linii, czyli 85 cm podzieliłam na 6 (jest 5 guzików), co dało mi odległości 14,2 cm pomiędzy guzikami, a od brzegu w poziomie 7,1 cm. Krótszy bok ma 40 cm, podzieliłam go na 3 części, czyli od boku 10 cm, odległość pomiędzy guzikami w pionie 20 cm i 10 cm do przeciwległego brzegu. Oczywiście wymiary mogą być inne. Trzeba je dopasować do rozmiaru skrzyni. Proponuję również rozrysować na tkaninie miejsca pikowania, aby tkanina była równomiernie naciągnięta. Tu odległości będą inne, ponieważ dochodzi grubość gąbki. Najprostszym sposobem do zmierzenia odległości jest użycie tasiemki lub sznurka. Tasiemką mierzymy odległość pomiędzy otworami w gąbce. Mierząc odległość tasiemkę należy trochę naciągnąć. Mam nadzieję, że moje rady będą pomocne. Pozdrawiam Wiesia.

 4. Kobieto z nieba mi spadłaś ! Marzy mi się zrobienie tych wszystkich rzeczy, które pokazujesz na blogu. To nieprawdopodobne ale znalazłam Twój blog jak przybrałam się w końcu do zrobienia takiej skrzyni (otomany jak nazwałaś) i szukałam pomocy w internecie. Płyty zostały już pocięte i bardzo potrzebuję pomocy w pikowaniu a mianowicie jakbyś mogła podpowiedzieć jak rozliczałaś położenie guzików czyli jaka jest odległość od boków i od siebie nawzajem i jakiej wielkości guzików użyłaś. Z góry dziękuję za odpowiedź i życzę powodzenia! Już wiem, że będę tu zaglądać aczkolwiek brakuje mi tu informacji o Tobie. Byłoby miło Cię poznać.

 5. Beatko, czekam z niecierpliwością na efekty Twojej pracy. Gdybyś miała jeszcze jakieś pytania, służę pomocą.

 6. Poduszki uszyte przez Ciebie, Wiesiu, są bardzo ładne. Dziękuję za instrukcję, nie pozostaje mi nic innego jak tylko uszyć poduszkę i pokazać ją “światu”.
  Przyjaciółka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak produktów w koszyku.