Podpórki do książek – prośba o radę

podpórki do książek złote słonie

Podpórki do książek, te niepozorne przedmioty, które często ukrywają się na półkach naszych bibliotek czy biurek, odgrywają ważną rolę w naszym codziennym życiu. Są funkcjonalnym dodatkiem do aranżacji wnętrza. To niewielkie akcesoria, które pomagają nam utrzymać porządek w księgozbiorze, jednocześnie wnosząc elegancję i charakter do przestrzeni.

Po co nam podpórki do książek? O praktycznych korzyściach z ich stosowania

Podstawowym celem podpórek do książek jest utrzymanie porządku w naszych zbiorach literatury. Dzięki nim nasze ulubione książki pozostają pionowo na półce, niezagrożone staczaniem się w dół i tworzeniem nieładu. Odpowiednio dobrane podpórki zabezpieczają nasze książki przed uszkodzeniem i przedłużają ich żywotność. Ponadto, ułatwiają znalezienie konkretnej pozycji wśród wielu innych, co jest nieocenione podczas poszukiwań w księgozbiorze.

Podpórki jako element dekoracyjny

Podpórki do książek to również element aranżacji wnętrza. Dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i materiałach, co pozwala dopasować je do każdego stylu wnętrza. Możemy wybierać między tradycyjnymi, drewnianymi podpórkami, nowoczesnymi metalowymi wariantami, a nawet ręcznie wykonanymi. Dzięki nim nasze półki z książkami stają się nie tylko miejscem przechowywania literatury, ale także elementem dekoracyjnym, który wzbogaca wnętrze i podkreśla styl.

Wybór idealnych podpórek do książek

Przy wyborze podpórek do książek warto zastanowić się nad ich funkcją. Jeśli ma to być głównie wsparcie dla cięższych tomów, warto wybrać modele solidne i ciężkie. Jeśli zależy nam na estetyce, warto poszukać podpórek, które będą ozdobą wnętrza.

Zainspirowana podpórkami do książek wykonywanymi samodzielnie postanowiłam, że spróbuję swoich sił w tym temacie. Przecież projekty DIY to moja specjalność!

Przyszło mi do głowy kilka pomysłów, ale nie mogę się zdecydować, który wybrać. W związku z tym mam do Was prośbę o poradę. Podpórki będą pełnić funkcję czysto dekoracyjną.

Wszystkie figurki dekoracyjne (słonie, koralowce, ananasy) kupiłam w KIK. Są gotowe i nie wymagają malowania. Koszt jednej figurki nie przekracza 20 złotych. Jako podstawki użyłam kawałków marmuru kupionych w zakładzie kamieniarskim.  Za cztery kawałki marmuru zapłaciłam 2 złote. Tak, tak nie pomyliłam się, dokładnie 2 złote. Są to odpadki z innych prac wykonywanych w zakładzie.

Podpórki do książek – figurki dekoracyjne złote słonie

Wersja Nr 1

Podstawy mają pomalowane krawędzie na złoty kolor. Słonie są ustawione pod kątem, ponieważ podstawy są krótsze niż figurki.

podpórki do książek diy

Wersja Nr 2

Figurki i podstawy te same. Figurki ustawione na prosto (luka pomiędzy książkami i podstawą).

podpórki do książek diy złote słonie

Wersja Nr 3

A może słonie z trąbami na zewnątrz?

Wersja nr 4

Podstawki w całości w naturalnym kolorze. Dokładnie tak jak poprzednio, figurki są pod kątem ze względu na długość podstawy.

Wersja Nr 5

Podstawy jak w Wersji nr 4, słonie ustawione prostopadle do książek. Widoczna jest luka pomiędzy podstawą i książkami.

Podpórki do książek – koralowiec dekoracja

Wersja Nr 6

Jednokolorowe podpórki i koralowce.

Podpórki do książek – złoty ananas

Wersja Nr 7

Podstawy te same co poprzednio. Jako podpórki wykorzystałam ananasy.

Przy tej wersji podstawy należałoby dociąć do wymiaru ananasów.

Moim zdaniem rolę podpórek mogą pełnić też same figurki dekoracyjne bez podstawek.

Dla wszystkich zainteresowanych stworzeniem własnych podpórek do książek, przygotowałam poniżej szczegółową listę niezbędnych materiałów.

Wykonywanie podpórek do książek z figurkami – lista materiałów

 1. Figurki – wybierz figurki odpowiedniej wielkości, które będą stabilne i mogą służyć jako podpórka. Mogą to być figurki z tworzywa sztucznego, porcelany, metalu, drewna lub innych materiałów. Najlepiej, gdyby były to figurki o płaskiej podstawie.
 2. Płaska podstawa- może to być kawałek drewna, kamienia, ceramiki lub grubego plastiku. Podstawa powinna być ciężka i stabilna, aby utrzymać książki w pionie.
 3. Klej – Klej epoksydowy lub super glue to doskonały wybór do łączenia figurki z podstawą. Jeśli twoje figurki są wykonane z określonego materiału, np. ceramiki, warto użyć kleju przeznaczonego specjalnie do tego materiału.
 4. Papier ścierny: Do wygładzenia krawędzi podstawy, jeśli jest to konieczne.
 5. Antypoślizgowe nakładki – mogą to być gumowe lub filcowe podkładki, które zapewnią stabilność podpórkom i ochronią powierzchnię, na której będą stały.
 6. Farby i pędzle (opcjonalnie) – jeśli chcesz pomalować figurki lub podstawę w inny kolor.
 7. Wodoodporny lakier (opcjonalnie) – jeśli chcesz dodać dodatkową ochronę i połysk Twoim podpórkom.

Podpórki do książek to nie tylko praktyczne akcesoria, ale również elementy, które nadają naszym książkom godne miejsce na półce i podkreślają ich znaczenie w naszym życiu. Wybierając podpórki, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich funkcjonalność, ale także na walory estetyczne, które mogą wnieść do naszej przestrzeni życiowej. To drobny detal, który potrafi zdziałać cuda w aranżacji i organizacji.

Proszę napiszcie w komentarzach, która wersja najbardziej przypadła Wam do gustu.

Czekam z niecierpliwością na Wasze podpowiedzi.

Wiesia

7 opinii na temat “Podpórki do książek – prośba o radę

 1. Dziękuję, że zechciałaś podzielić się swoimi sugestiami odnośnie podpórek. W tym momencie podpórki mają nowe dłuższe podstawy i słonie są na wprost. W związku z tym, że mam jeszcze 4 kawałki marmuru na podstawy, myślę aby zrobić też wersję z koralowcami. Mogłyby służyć jako podpórki lub pojedynczo jako figurki ozdobne.
  Jeśli chodzi o rzut domu, to niestety nie pomogę. Nie mam takiej dokumentacji.

 2. Wszystkie wersje mi się podobają ale dla mnie wygrywają koralowce: są takie eleganckie, lekkie i jakby pełne powietrza. Słonie juz widziałam u Magdy i dlatego postrzegam je już jako “must have” to znaczy rodzaj powielania. Ananasy pasują do pokoju nastolatki. Pozdrawiam Czy myślałas może o wpisie odnośnie rzutu domu? Szukam idealnego projektu i bardzo lubię oglądać takie inspiracje

 3. A dla mnie słonie na wprost. Koralowce też są fajne; wersja z koralowcami jest według mnie bardziej oryginalna są takie eleganckie i nie rzucające się w oczy, choć może to być spowodowane tym że widziałam słonie u Magdy. Ananasy widzę w pokoju nastolatki może w kuchni ale jako jedną podpórkę przytrzymująca książki. Pozdrawiam i dziękuję za kolejny wpis

 4. Do tej pory wersja 4-ta wygrywa. Słonie nie są jeszcze przyklejone, więc testuję różne ustawienia. Taka sytuacja ma też swoje plusy. Co chwilę mogę mieć rożne dekoracje.
  Bardzo dziękuję za propozycje. Pozdrawiam Wiesia

 5. Wiesiu, wersja 1 lub 4 -słonie są przeurocze a złota lamówka marmuru dodaje cudownego efektu. Brawo za genialne pomysły! Może sama też coś pokombinuję:-) Ściskam

 6. Elu, dziękuję za komentarz.
  Myślę, że wersja nr 4 jest najbardziej prawdopodobna. W dłuższe podstawy też się zaopatrzyłam, aby sprawdzić jak całość będzie wyglądała ze słoniami na wprost.
  Z decyzją czekam do weekendu. Bedę miała trochę czasu, aby przetestować. Pozdrawiam Wiesia

 7. Witaj Wiesiu
  Mnie najbardziej podobają się słonie i wersja nr 4. Dlatego że nie ma odstępu między podstawą, a książkami. Gdyby podstawa była szersza to słonie na wprost.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak produktów w koszyku.