Metamorfoza sypialni – od staroświeckiej do wnętrza z klasą

metamorfoza sypialni - poduszki dekoracyjne

Sypialnia zawsze była dla mnie miejscem wypoczynku i regeneracji. Ale pewnego dnia zdałem sobie sprawę, że chciałbym, aby była ona nie tylko funkcjonalna, ale i estetycznie wyjątkowa. Postanowiłem przeprowadzić kilka zmian, które odmieniły jej charakter.

Osiągnięcie stanu obecnego zajęło mi ponad rok i nie dlatego, że brakowało mi koncepcji na to pomieszczenie, tylko brak czasu powodował, że zmiany następowały powoli.

Styl babciny, który w pewnym momencie opanował mój dom, to już przeszłość. Zapewne już mnie poznaliście i wiecie, że wiele zmian przeprowadzam na bazie tego co już posiadam. Można wymienić wszystkie meble i stworzyć nowe wnętrze. Zapewne jakiś czas temu tak bym zrobiła, ale ten etap mam już za sobą. Mój sposób myślenia o domu, o zmianach też przeszedł metamorfozę. Jestem fanką zmian, remontów i przerabiania mebli.

Mój nowy tapicerowany zagłówek – luksus, o którym marzyłam

Zawsze miałem standardowy, drewniany zagłówek łóżka. Postanowiłem go wymienić na coś bardziej eleganckiego. Wybór padł na tapicerowany zagłówek. W związku z tym, że nie wchodziło w grę kupno nowego łóżka (to które posiadam jest porządne i szkoda byłoby pozbywać się go) narodził się pomysł, aby zrobić samodzielnie zagłówek. Trochę poszukiwań w internecie i powstała koncepcja jak ma wyglądać. Zagłówek w sypialni to pierwsza rzecz tapicerowana wykonana samodzielnie.

Dlaczego zdecydowałem się na zmianę?

Zagłówek tapicerowany, zwłaszcza z ćwiekami, dodaje wnętrzu poczucie luksusu i wygody. Dzięki niemu moja sypialnia zyskała na elegancji.

Kącik wypoczynkowy w sypialni – oaza spokoju i relaksu

Kiedy decydujemy się na metamorfozę wnętrza, często skupiamy się na jego głównych elementach. Jednak nieraz małe zmiany mają największy wpływ na funkcjonalność i wygląd całego pomieszczenia. W mojej sypialni przyszedł czas na nowy, spokojny zakątek, w którym można odciąć się od codziennego zgiełku.

Pozbycie się zbędnych elementów

Decyzja o pozbyciu się stolika pod telewizor okazała się jedną z najlepszych. W tym miejscu postanowiłem stworzyć kącik wypoczynkowy – idealne miejsce do czytania, relaksu czy po prostu chwili zadumy. Zamiast starego mebla pojawiły się wygodne fotele oraz stolik ze szklanym blatem.

Metamorfoza sypialni – nowe życie stolika

Interesujące jest to, jak z pozornie niepotrzebnego przedmiotu można stworzyć coś wyjątkowego. Stolik, który teraz zdobi mój kącik wypoczynkowy, jest efektem przeróbki. Stara konstrukcja została odnowiona przy pomocy farby w sprayu. Postawiłem również na szklany blat, który dodał całemu meblowi lekkości i nowoczesności. Ten prosty zabieg przemienił stary stolik w stylowy element mojego kącika.

Korzyści z kącika wypoczynkowego w sypialni

Stworzenie miejsca, gdzie można usiąść i poczytać, okazało się doskonałym pomysłem. Ta mała przestrzeń stała się dla mnie prawdziwą oazą spokoju. Po ciężkim dniu, z kubkiem herbaty w ręku i ulubioną książką, mogę oderwać się od codzienności.

Metamorfoza sypialni nie kończy się tylko na wymianie zagłówka czy dodaniu nowych tekstyliów. To również szansa na stworzenie funkcjonalnych przestrzeni, które odpowiadają naszym indywidualnym potrzebom. Kącik wypoczynkowy stał się dla mnie przykładem tego, jak małe zmiany mogą wpłynąć na komfort i jakość codziennego życia.

Metamorfoza sypialni – ściana akcentowa, czyli moja odpowiedź na monotonię

Zakochałem się w tapetach. Odkryłem nowoczesne tapety o różnorodnych wzorach i materiałach. Postanowiłem stworzyć ścianę akcentową za łóżkiem. Jak wybrałem odpowiedni wzór?

Chciałem, aby tapeta harmonizowała z nowym zagłówkiem i kolorystyką mojej sypialni. Po długich poszukiwaniach znalazłem idealny wzór.

Lampy nocne, które nadały klimatu

Wymieniłem stare lampy na nowe, które lepiej wpasowały się w moją wizję sypialni. Dodały one wnętrzu charakteru i nowoczesności.

Metamorfoza sypialni – tekstylia, które całkowicie zmieniły moje wnętrze

Zdecydowałem się na kilka nowych niebieskich poduszek, które odmieniły wygląd mojego łóżka i dodały wnętrzu przytulności.

Znalazłem narzutę, która nie tylko chroni pościel, ale też stała się kluczowym elementem dekoracyjnym mojej sypialni. Biała narzuta na łóżko to bardzo uniwersalne rozwiązanie. Pasuje do wszystkich kolorów i rozjaśnia całe pomieszczenie.

Niebieskie poduszki dodały trochę koloru w sypialni.

Lustra nad łóżkiem – nowoczesność z amerykańskim akcentem

W procesie przemiany sypialni, nie możemy zapomnieć o jednym z najważniejszych elementów – dekoracji ściennej nad łóżkiem. To tutaj spojrzenie kieruje się najczęściej, wchodząc do pomieszczenia, a odpowiednio dobrana dekoracja może całkowicie odmienić charakter sypialni. Moja metamorfoza tego fragmentu wnętrza przyniosła zaskakująco efektowne rezultaty.

Przez lata nad łóżkiem wisiały obrazy. Choć dodawały wnętrzu charakteru, postanowiłem, że nadszedł czas na zmiany. Zdecydowałem się na lustra. Ale nie na byle jakie!

Wybór padł na trzy lustra o wzorze charakterystycznym dla amerykańskich wnętrz. Ich design od razu przywodzi na myśl stylowe apartamenty z Nowego Jorku czy eleganckie rezydencje z Kalifornii. Delikatne zdobienia, w połączeniu z klasycznymi kształtami, uczyniły te lustra nie tylko funkcjonalnym elementem (odbijają światło, dzięki czemu sypialnia wydaje się jaśniejsza), ale przede wszystkim wyjątkowo stylowym dodatkiem. Poza oczywistymi korzyściami estetycznymi, lustra mają też wiele praktycznych zalet. Odbijają światło, co sprawia, że mniejsze sypialnie stają się optycznie większe i jaśniejsze. Ponadto, są uniwersalne – pasują zarówno do wnętrz w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym, co daje swobodę w dalszych zmianach aranżacyjnych.

W sypialni znalazła też miejsce własnoręcznie wykonana pufa ze szpuli po kablach. Pufa jest wykonana z tej samej tkaniny co zagłówek.

Ławeczka do sypialni – stylowy element we wnętrzu

Zdecydowałem się na dodanie ławeczki przed łóżkiem. Dzięki niej zyskałem dodatkowe miejsce do siedzenia, które idealnie komponuje się z resztą mojej sypialni.

W trakcie robienia zdjęć ławkę zastąpiłam pufami (do tej pory nie znalazły przeznaczenia w naszym domu i nie mam na nie pomysłu).

Jak sadzicie, która wersja jest ciekawsza? A może pufy powinny być niebieskie, tak jak poduszki?

Metamorfoza sypialni – przed i po

Dzięki tym kilku zmianom moja sypialnia przeszła prawdziwą metamorfozę. Teraz jest nie tylko funkcjonalna, ale przede wszystkim estetycznie spełnia moje oczekiwania.

Planuję kolejny wpis z serii DIY – jak zrobić samodzielnie zagłówek. Oczywiście ten prezentowany powyżej.

Bylibyście zainteresowani?

Wiesia

16 opinii na temat “Metamorfoza sypialni – od staroświeckiej do wnętrza z klasą

  1. Obudowa kaloryfera sprawdza się doskonale. Przyznam, że nie wiem jaką fachową nazwę ma wypełnienie. To rozwiązanie zaproponował nam stolarz. Jest to rodzaj metalowej siatki. Pozdrawiam Wiesia

  2. Moją uwagę przyciągnęła konsola pod oknem, czyli obudowa na grzejnik – cacko. Z czego wykonane jest ażurowe wypełnienie?

  3. Haft został wykonany w stacjonarnym sklepie z tkaninami gdzie świadczone są również usługi krawieckie.
    Oczywiście wnętrza eklektyczne mogą być piękne i ponadczasowe. Stworzenie takiego wnętrza nie jest łatwe. Trzeba wykazać się niezwykłym wyczuciem w łączeniu różnych elementów. Wnętrza monochromatyczne dają doskonałą bazę do zmian. Oczywiście nie powinny wyglądać jak aranżacja ze sklepu. Warto stworzyć wnętrza, w których po prostu czujemy się dobrze, które nam się podobają i warto spełniać swoje marzenia, również te wnętrzarskie.

  4. Bardzo dziękuję za słowa uznania. Na ten moment pufy zagościły w sypialni, a ławka wylądowała w holu. Jest to rozwiązanie tymczasowe, ponieważ ławka jest trochę za duża, ale chyba podsunęłaś mi pomysł gdzie ja postawić.
    My wymieniliśmy tylną ściankę łóżka (oryginalny zagłówek) na ten wykonany samodzielnie. Do mocowania wykorzystaliśmy zaczepy, które odkręciliśmy od pierwotnego wezgłowia.
    Jeszcze kilka słów o pasku z tektury. Pasek wyrównuje krawędź materiału na łączeniu po odwróceniu tkaniny na prawą stronę. Bez paska będzie bardzo trudno uzyskać idealną linię łączenia. Jest to bardzo prosty zabieg. Nie jest pracochłonny, a warto go zastosować. Na początku wydawało mi się, że jest to zbędna praca, ale po wykonaniu przekonałam się, że warto.
    Oczywiście, że marzy mi się nowa kuchnia, najlepiej żeby była biała. Na tym etapie jeszcze nie podjęłam decyzji czy to będzie zupełnie nowa kuchnia, czy przerobię i przemaluję starą. Pozdrawiam

  5. Witam,

    Bardzo dziękuję za cenne podpowiedzi. Przyznaję, że nie brałam pod uwagę zmiany tapicerki na niebieską. Pomysł bardzo mi się podoba i na pewno rozważę. Lustra kupiłam na Westwing, zaś lampy zamawiałam na Amazonie. Były w bardzo atrakcyjnej cenie. Pomimo kosztów przesyłki zakup był opłacalny. Pozdrawiam

  6. Wspaniałe DIY. Dla mnie wersja z dwiema pufami jest dużo lepsza. Ławkę widziałabym w strefie wejściowej albo przy schodach: nie wiem czy to realne rozwiązania w Twoim domu. Ja bardzo chce zrobić sama zaglowek do łóżka ale nie wiem jak go przymocowac: łóżko stoi między dwiema ścianami “na wcisk”. Oryginalne “wezglowie ” jest niziutkie z zaokrąglonych desek. Myślałam nawet żeby całkiem wymienic tylna ściankę łóżka na nowy zagłówek ale to komplikuje projekt. Najgorsze jest to ze mąż mnie nie wesprze bo ma inną wizję. Nie rozumiem tylko w Twojej instrukcji tego punktu o położeniu paska tektury tepicerkiej tuż pod wypustka, za nic nie wiem o co chodzi z tym szwem. Pozdrawiam, czuję że teraz styl hamptons.pl opanuje Twój dom jak niegdyś babciny. Czy dobrze zgaduje ze po cichu marzy Ci się nowa kuchnia?

  7. Witam,
    Przepięknie 🙂 Haft na poduszka subtelny z klasą 🙂
    Mam pytanie gdzie znalazł Pani lustra i lamy szukam czegoś na/nad komodę do salonu co nie zrujnuje rodzinnego budżetu ;).
    Pufy mają idealny kolor… Pozostawiając tam ławę brała bym pod uwagę zmianę obicia na niebieski… 🙂

  8. Bardzo dziękuję. Tkaninę zamawiałam w stacjonarnym sklepie tapicerskim ze wzornika (Novara 01). Niestety nie pamiętam producenta. Jeśli chodzi o poduszki, to zostały wykonane własnoręcznie (może niedosłownie, bo tkaninę dawałam do haftowania).

  9. Witam.

    Super zmiana.

    Piekne poduszki. Czy zakupione w zara home?
    Gdzie moge kupic taka tkanine na lozko?

    Pozdrawiam

  10. Ta tkanina jest bardzo trudna w pikowaniu, ponieważ nie jest rozciągliwa. Pikowanie jak najbardziej jest możliwe czego przykładem jest otomana (ta sama tkanina). Pozdrawiam

  11. Julio, tkanina ma kolor beżowo-szary (Novara 01), w dotyku przypomina skórkę brzoskwini. Niestety kolor na zdjęciach wychodzi różny. Zależy to od źródła światła. Zagłówek ma wysokość 1,25 m. Mam pytanie: czy Twoja otomana już gotowa? Może pochwalisz się efektem końcowym? Pozdrawiam

  12. Witam ! Czy zdradzisz jaki to rodzaj materiału i kolor? Na jednym zdjęciu wygląda jak beżowy a na innym jak szary. Ciekawa też jestem jaka jest wysokość zagłówka. Pozdrawiam. Piękne inspiracje:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak produktów w koszyku.