Sypialnia gościnna podobnie jak sypialnia gospodarzy to miejsce, gdzie można odpocząć i spędzić czas. Warto ją urządzić, jeśli mamy wolne pomieszczenie, aby odwiedzający nas goście poczuli się u nas wyjątkowo.
Kilka lat temu postanowiłam, że jeden z pokoi zamienimy na sypialnię dla gości. Kupiliśmy meble, pokój został wyremontowany.
Przyznaję, że z efektu byłam zadowolona, ale w miarę upływu czasu zaczęłam myśleć o zmianach. Na początku wydawało mi się, że wystarczy inne ustawienie mebli i malowanie ścian. Każdy kto mnie zna to wie, że jak coś zmieniam to cały czas dążę do perfekcji. Tak było też z sypialnią gościnną. Jak znam siebie to wiem, że nie powiedziałam ostatniego słowa w tym temacie.
Metamorfoza trwała bardzo długo. Cały czas czegoś mi brakowało i zmiany następowały bardzo powoli. Czy to jest efekt końcowy? Myślę, że nie.
Sypialnia gościnna – zmiany
Na początek zmieniliśmy ustawienie mebli. Łóżko ze ściany na wprost wejścia trafiło pod okno. Taki układ zdecydowanie bardziej mi odpowiada.
Zrobiliśmy nowy zagłówek do łóżka, które już mieliśmy. O tym jak zrobić tapicerowany zagłówek pisałam już w poście “Jak zrobić tapicerowany zagłówek?– DIY” i w poście Jak zrobić tapicerowany zagłówek #2 – DIY.
Mam jeszcze w planach wytapicerowanie całego łóżka. To jest plan na najbliższe tygodnie.
Aranżacja okna w sypialni
Kolejna nowa rzecz, która pojawiła się w sypialni to zasłony. Zachwycały mnie zasłony na mikroflexach. Pinterest ma wiele inspiracji takich dekoracji okiennych. Postanowiłam, że spróbuję swoich sił i uszyję je sama. Zamówiłam taśmę dekoracyjną i przystąpiłam do szycia. W praktyce okazało się, że nie jest to takie trudne, jeśli się wie, jak to zrobić. O tym jak uszyć zasłony na flexach już pisałam na blogu. Jeśli jeszcze nie widzieliście tego wpisu to zapraszam.
Zasłony bardzo mi się podobają. Kolor dobierałam do zagłówka, aby wnętrze było spójne. Na tym etapie ściany były jeszcze w beżowym kolorze.
Zastanawiam się, czy nie odpruć taśmy. Wydaje mi się, że taśma powoduje to, iż wyglądają bardzo tradycyjnie a zależy mi na tym, aby nadać wnętrzu trochę nowoczesności.
Jak myślicie, czy to dobry pomysł?
Tekstylia, lampy i dekoracje do sypialni gościnnej
Aranżacja łóżka w sypialni dla gości jest jednym z kluczowych elementów przy urządzaniu tego pomieszczenia. To tekstylia pomagają stworzyć przytulny klimat.
Oczywiście w tak zwanym między czasie kupiłam nowy dywan, narzutę i uszyłam kilka poduszek. Kombinacji poduszkowych było kilka. Do tych uszytych dołożyłam poduszki, które były już w domu i tak powstał zestaw poduszek dekoracyjnych do sypialni.
Poniżej zbliżenie na dywan.
Sypialnia gościnna nie byłaby pełna bez ładnie udekorowanych stolików nocnych. Oczywiście nie obyło się bez kilku kombinacji. Zamieniłam lampy nocne. Lampy z naszej sypialni przywędrowały do pokoju gościnnego (po wymianie żyrandola nie współgrały stylistycznie z nową lampą sufitową) a z pokoju gościnnego do sypialni głównej.
Nie wiem, czy wiecie, ale mam słabość do oświetlenia. W naszym domu lamp jest na prawdę dużo (jak widzę piękną lampę to od razu chcę ją mieć). Ma to oczywiście swoje plusy i minusy. Na pewno plusem jest to, że mogę je przestawiać i tworzyć nowe aranżacje w różnych pomieszczeniach. Lampa wisząca jest w złotym kolorze, zaś lampy na szafkach w kolorze niklu. W różnych aranżacjach łączę złoto ze srebrem. W sypialni te dwa kolory przeplatają się. Karnisz, ćwieki na zagłówku i pufach są srebrne, zaś szkatułka złota. Nie jestem fanką “komplecików”, co nie znaczy, że nie mamy ich w domu.
Niebieski kolor w dodatkach zapoczątkowały samodzielnie wykonane pufy. O pufach pisałam również na blogu.
Lampy to nie jedyna ozdoba szafek nocnych. Dołożyłam kwiaty w wazonie (to kolejna moja słabość, nie ma pomieszczenia w naszym domu, aby nie znalazł się tam chociaż mały wazonik z piwoniami lub hortensjami), szkatułkę. Na drugiej szafce znalazły się książki, koralowiec i małe wazoniki, które dopełniły całości.
Pomysł na sypialnię – plany na przyszłość
Mam jeszcze w planie kilka małych zmian, tzn. wytapicerowanie boków łóżka, doszycie jednej niebieskiej poduszki 50 x 60 cm (moim zdaniem trzy będą wyglądały lepiej przy szerokości łóżka 160 cm). Myślę jeszcze o przemalowaniu ramek w obrazkach. Chciałabym ograniczyć ilość koloru brązowego w sypialni.
Oprócz standardowego wyposażenia sypialni dla gości mamy tu jeszcze witrynkę, gdzie przechowujemy część książek oraz dużą szafę, z której regularnie korzystamy.
W przyszłości chciałabym wymienić szafę, ale to są bardzo odległe plany.
To co najważniejsze, czyli łóżko i szafki nocne jest przygotowane na wizyty gości. Można wygodnie się wyspać i jest gdzie, odłożyć swoje drobiazgi.
Zależało mi na stworzeniu bardzo przytulnego wnętrza, tak aby każdy poczuł się w nim dobrze.
Czy mi się udało?
Kluczem do stworzenia idealnej sypialni dla gości jest dbałość o detale. Warto pamiętać, że to miejsce powinno być przedłużeniem atmosfery naszego domu, dając gościom poczucie ciepła i komfortu. Nawet drobne udogodnienia mogą sprawić, że wizyta w naszym domu zostanie na długo w pamięci naszych gości.
Pomysł na sypialnię gościnną zakładał, że każdy ma poczuć się w niej dobrze, czyli się udało.
Bardzo podoba mi się koncepcja gościnnej sypialni, zwłaszcza że nie wygląda na gościnną tylko na taką w której można zatrzymać się na dłużej, jest dopracowana i bardzo “osobista”. Taśmę śmiało pruj ????. Kolor brązowy w ogóle nie dominuje ani nie wybija się w tej aranżacji, ale jeśli zdecydujesz się na przemalowanie to na pewno będzie pięknie. Pozdrawiam
Myślę, że taśmę na zasłonach odpruję. Mój zachwyt zasłonami z obszytymi brzegami różnego rodzaju taśmami już minął. Lampę kupiłam na glamhome.pl. Jeśli chodzi o poduszki to dam znać w późniejszym terminie.
Pięknie wygląda, ale moim zdaniem lepiej bez taśmy na zasłonach. Mam pytanie skąd jasne poduszki we wzory i lampa sufitowa.
Bardzo cieszę się, że się podoba. Na podłodze są panele, które planuję wymienić za jakiś czas. Czekam jak zniszczy się wykładzina dywanowa w naszej sypialni to wówczas wymienimy podłogi na całym piętrze. Myślę o drewnianej podłodze, ale co będzie ostatecznie to zobaczymy. Niestety nie pamiętam koloru drzwi. Były kupowane bardzo dawno temu. Mam plan ma pomalowanie drzwi na biało w całym domu i to na pewno stanie się wkrótce. Białe drzwi pasowałyby do listew przypodłogowych (białych). Listwy były wymieniane przy okazji ostatniego remontu.
Przepięknie! Z niecierpliwością czekam na dalsze posty. Ale mam jeszcze pytanie, czy na podłogach są panele/deski/parkiet oraz w jakim kolorze są drzwi, bo listwy przypodłogowe chyba są białe?
Aniu, dziękuję. Jest mi niezmiernie miło, że takie słowa płyną od Ciebie, osoby która jest mistrzynią różnego rodzaju DIY. Jeszcze raz bardzo dziękuję. Pozdrawiam Wiesia
Bardzo piękna i gustowna sypialnia ???? Chętnie byłabym Twoim gościem 🙂 Doceniam ilość samodzielnie wykonanych mebli, uwielbiam takie diy Wszystko wyszło cudownie i bardzo przytulnie 🙂