Kominek tradycyjny czy klasyczny?

marmurowy kominek w salonie

Kominek jest nie tylko źródłem ciepła, ale także elementem dekoracyjnym wnętrza, który potrafi stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Decydując się na jego zakup, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego funkcjonalność, ale także efekt wizualny. W dylemacie: kominek tradycyjny czy klasyczny, obie opcje mają swoje unikatowe cechy. Który z nich będzie więc najlepszym wyborem?

Kiedy decydujemy się na montaż kominka w naszym domu, stoimy przed dylematem, który model wybrać. Choć dla wielu osób kluczowym kryterium jest funkcjonalność, nie można zapominać o efekcie wizualnym i tym, jak kominek wpisuje się w styl wnętrza. Porównajmy zatem kominki tradycyjne i klasyczne pod kątem ich stylistyki.

Kominek tradycyjny – esencja naturalności

Tradycyjne kominki charakteryzują się prostą, często surową budową. Zazwyczaj są wykonane z kamienia, cegły czy stali, co dodaje im autentyzmu. Brak zdobień może być atutem, zwłaszcza we wnętrzach, gdzie króluje minimalizm czy estetyka industrialna. Idealnie komponują się z wnętrzami w stylu rustykalnym, wiejskim, loftowym czy skandynawskim.

Kominek klasyczny – elegancja i klasa

Klasyczne kominki zwykle ozdobione są finezyjnymi detalami, rzeźbieniami czy zdobieniami. Często są one wykonane z marmuru, piaskowca czy innych eleganckich materiałów. Bogactwo formy klasycznego kominka sprawia, że staje się on centrum uwagi w pomieszczeniu, nadając wnętrzu elegancji. Perfekcyjnie wpisują się w wnętrza w stylu wiktoriańskim, barokowym, renesansowym czy też we współczesnych domach, które czerpią inspirację z klasyki.

Który kominek wybrać?

Wybór między kominkiem tradycyjnym a klasycznym powinien być uzależniony przede wszystkim od stylu wnętrza, w którym ma się on znaleźć.

Jeżeli wnętrze odznacza się prostotą, surowością i nowoczesnością, kominek tradycyjny będzie doskonałym wyborem, podkreślając charakter pomieszczenia. Natomiast jeśli mieszkanie czy dom przesiąknięte jest klasyką, eleganckimi meblami i dekoracjami, kominek klasyczny będzie niczym wisienka na torcie, dopełniając całość aranżacji.

Pomysł na kominek w salonie

Jaki powinien być kominek? Takie pytanie zadawałam sobie przez dłuższy czas.  Kominek był w domu, ale cały czas myślałam o jego przebudowie.
Od dawna nie spełniał moich oczekiwań (oczywiście mam na myśli wygląd), duży, tradycyjny, niepasujący do wnętrza. Ciągle pojawiało się pytanie, czy zaakceptować ten który jest, czy go zmienić. Podjęcie decyzji o zmianie nie było łatwe – koszty, koszty, koszty… czy warto, przecież jest i działa sprawnie. W momencie, gdy zapadła decyzja o remoncie salonu uznaliśmy (ja i mój Mąż), że to jest ten moment, aby podjąć decyzję – czy zostaje , czy zmieniamy. Jeśli nie zrobimy tego teraz, to pewnie następna okazja do zmiany pojawi się za kilka lat przy kolejnym remoncie.

Zapadła decyzja – zmieniamy. Hura, hura, hura!!!

Nie ukrywam, że już wcześniej szukałam inspiracji. Podobały mi się kominki z amerykańskich wnętrz. Kominek zatem musiał być klasyczny. Na początku szukałam gotowych portali kominkowych, ale trudno było podjąć decyzję o zakupie przez  internet, ponieważ na lokalnym rynku nie znalazłam gotowych portali z kamienia.

Decyzję, którą podjęliśmy, aby zrobić kominek w zakładzie kamieniarskim według z góry określonego wzoru była jak najbardziej trafna. Mogliśmy wymiar dopasować do wielkości naszego wnętrza i wybrać rodzaj marmuru z którego będzie wykonany.

Demolka była straszna. Stary kominek należało zburzyć, całość trzeba było przebudować.

Kominek w salonie – historia z przebudowy

Kominek przed zmianą.

W trakcie przebudowy.

Wkład pozostał z poprzedniego kominka, ponieważ był mało używany.

Wokół wkładu kominkowego została dodana opaska z czarnego granitu, aby optycznie go powiększyć.

Tuż po remoncie.

Jeszcze kilka innych ujęć.

Od samego początku wiedziałam, że nad kominkiem powinno zawisnąć lustro. Chociaż wybór luster jest duży, to znalezienie takiego, które będzie pasowało do wnętrza nie było prostą sprawą, ale udało się.

Z końcowego efektu jestem bardzo zadowolona. Było warto.

kominek tradycyjny i klasyczny

Kominek, niezależnie od swojego stylu, jest nie tylko źródłem ciepła, ale również ważnym elementem dekoracyjnym. Jego wybór powinien być dobrze przemyślany, tak by harmonizował z resztą wnętrza, tworząc spójną i przytulną całość. Warto więc przed zakupem dokładnie zastanowić się nad tym, czy bardziej przemawia do nas prostota i surowość kominka tradycyjnego, czy może elegancja i klasa kominka klasycznego. Unikniemy wówczas niepotrzebnych wydatków i poważnych prac remontowych.

Wiesia

8 opinii na temat “Kominek tradycyjny czy klasyczny?

  1. Witam, Bardzo lubię nasz kominek po zmianie. Cieszę się, że nie tylko dla mnie się podoba. Długość Ściany z kominkiem to 5,10 m. Obudowa z kamienia ma wymiary 143 cm (szerokość) na 122 cm (wysokość), Jeśli chodzi o podłogę to parkiet jest dębowy. Niestety nie pamiętam gdzie był kupowany. Było to wiele lat temu.
    Ps. przepraszam, że odpowiadam tak późno, ale właśnie wróciliśmy z wyjazdu wakacyjnego. Pozdrawiam Wiesia

  2. Kominek naprawdę piękny …. Obecnie sama muszę zmierzyć się z budową kominka i bardzo bym prosiła o podanie wielkości obudowy z kamienia i szer. ściany na której stoi. Pani jest bardzo proporcjonalny. Bardzo podoba mi się również Państwa drewniana podłoga, to chyba dąb ? Jeśli pamięta Pani gdzie był kupowany parkiet i kto układał, to bardzo proszę o namiary. Serdecznie pozdrawiam.

  3. Dziękuję za odwiedziny. Miło jest dzielić się swoja pasją z osobami, które maja takie same zainteresowania. Lampy zostały kupione w USA na Overstock.com, a portal kominkowy został wykonany na zamówienie w zakładzie kamieniarskim. Zapraszam do kolejnych odwiedzin.

  4. Bardzo dziękuję. Lustro kupiłam na udekorujdom.pl, ale to lustro widziałam też w wielu innych sklepach w internecie. Jest pod różnymi nazwami, min. moroccan.

  5. Rzeczywiście, kominek iście amerykański, zmiana zdecydowanie na plus. Te błękitne pufy teraz pasują idealnie do tej kolorystyki. Piękne lustro, można wiedzieć z jakiego sklepu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak produktów w koszyku.