Pufa ze szpuli po kablach to nie tylko mebel. To dowód na to, że można przekształcić coś zupełnie przeciętnego w dzieło sztuki, które nie tylko udekoruje dom, ale także wprowadzi unikalny element do przestrzeni życiowej. To historia o tym, jak zwykły przedmiot, który zazwyczaj kończyłby swój żywot na składowisku odpadów, może stać się nowym elementem wnętrza. To także opowieść o tym, jak upcykling – proces przekształcania odpadów w coś wartościowego – może stać się nie tylko ekologicznym wyborem, ale także kreatywną pasją.
W dzisiejszych czasach, kiedy przemysłowy design często dominuje w naszych wnętrzach, wiele osób poszukuje sposobów na wyróżnienie się i dodanie osobistego charakteru swojemu otoczeniu. To właśnie w takim kontekście pufa ze szpuli po kablach staje się fascynującym projektem. To nie tylko sposób na ożywienie starych materiałów, ale także okazja do wyrażenia swojej kreatywności i wyjątkowego stylu.
W tym artykule chcę podzielić się z Wami moim doświadczeniem w tworzeniu pufy ze szpuli po kablach. Kiedyś myślałem, że to tylko stara drewniana szpula, ale okazało się, że z odrobiną pracy i kreatywności można z niej zrobić coś naprawdę wyjątkowego. Pokażę Wam krok po kroku, jak ja to zrobiłem.
Inspiracje na wykonanie pufy ze szpuli po kablach
Oczywiście zaczęłam od szukania inspiracji. Oglądałam wpisy na rożnych blogach, filmiki i tak powstał pomysł zrobienia pufy. Zrobienie typowej pufy ze szpuli po kablu elektrycznym wydało mi się mało atrakcyjne, więc postanowiłam, że pufa będzie pikowana i z gwoździami tapicerskimi.
A później moja własnoręczna praca.
Materiały i narzędzia potrzebne do wykonania pikowanej pufy
- Drewniana szpula po kablu
- Materiał na obicie
- Wypełnienie: gąbka tapicerska, owata
- Nóż i nożyczki: do przycinania materiału i wypełnienia.
- Klej do tkanin – do mocowania gąbki do szpuli.
- Wiertarka: do wywiercenia otworów pod pikowania oraz do przymocowania nóżek.
- Wyrzynarka do drewna – do wycięcia koła z płyty
- Papier – do zrobienia szablonu
- Gruba nić lub sznurek – do przymocowania guzików
- Guziki tapicerskie – 7 szt
- Nakrętki pazurkowe kłowe – 4 szt
- Drewniane nóżki – 4 szt
- Listewki
- Karton tapicerski
- Kartonowe paski tapicerskie
- Ozdobne gwoździe tapicerskie w taśmie
- Wkręty
A teraz krok po kroku jak zrobić pufę ze szpuli po kablach
- Należy zaopatrzyć się w drewnianą szpulę po kablu.
- Z płyty wyciąć koło wielkości szpuli (może to być płyta OSB, MFP itp.). Miałam w domu kawałek płyty, więc wykorzystałam go.
- Zrobić szablon z papieru z oznaczeniem miejsc, gdzie maja być guziki.
4. Wywiercić otwory w płycie w miejscu guzików (otwory powinny być dość duże – to ułatwia pikowanie.
5. Na wyciętym kole przyklejamy gąbkę tapicerską grubości 6-8 cm, ja dałam 6 cm (przyklejamy gąbkę do koła pozostawiając nie podklejone brzegi).
6. W miejscach, gdzie mamy wywiercone otwory, w gąbce wycinamy otwory, które powinny być trochę większe niż guziki (ważne przy pikowaniu).
7. Na gąbkę przyklejamy owatę tapicerską i w miejscach otworów nacinamy.
8. Kolejną warstwę stanowi tkanina przez którą przeciągamy nitki z guzikami i układamy zakładki tak aby powstał wzór diamentu (brzegi zostawiamy luzem).
9. Na dolnym kole szpuli należy wywiercić cztery otwory i wbić nakrętki pazurkowe kłowe (są potrzebne do przykręcenia nóżek).
10. Przykręcamy listewki pomiędzy górną i dolną częścią szpuli.
11. Następnie do górnego koła szpuli po kablu przykręcamy nasze koło z wykonanym pikowaniem.
12. Na listewki przybijamy karton tapicerski.
13. Następnie z boków materiału układamy zakładki i przybijamy zszywaczem tapicerskim.
14. Aby wykończyć boki pufy, w tym celu należy zszyć materiał (materiał po zszyciu powinien mieć obwód pufy) i naciągnąć go na dolną część (naciągamy prawą stroną na zewnątrz od dołu), później wywracamy materiał w kierunku od dołu do góry.
15. Przybijamy zszywkami w miejscu, gdzie tkanina z boków będzie połączona z górą.
16. Na miejscu łączenia dajemy kartonowe paski tapicerskie (paski zrobiłam sama z cienkiego kartonu tapicerskiego)– da nam to efekt szwu po przewróceniu materiału na prawa stronę.
17. Następnie dajemy owatę – ja przybiłam ja takerem.
18. Wywracamy tkaninę z boków na prawą stronę i przybijamy od spodu.
19. Spód pufy wykańczamy tkaniną podbiciową, np. wigofil, wycinamy otwory w miejscu gdzie są wbite nakrętki pazurkowe.
20. Na linii łączenia wbijamy gwoździe tapicerskie (ja kupiłam całe listwy, gdzie wbija się mniej więcej co 10 gwóźdź.
21. Przykręcamy nóżki i mamy gotową pikowaną pufę ze szpuli po kablach.
Pufa ze szpuli od kabla – efekt końcowy:
Mam nadzieję, że moja pufa stała się inspiracją dla wielu z Was, by patrzeć na stare przedmioty z nowej perspektywy, dostrzegając w nich potencjał i możliwość nadania im drugiego życia. W końcu, w epoce, w której świadomość ekologiczna staje się coraz ważniejsza, takie projekty przypominają, że piękno, funkcjonalność i dbałość o środowisko mogą iść w parze. Ostateczny efekt? Pufa, która jest nie tylko wygodnym siedziskiem, ale też pięknym elementem dekoracyjnym w naszym domu.
Jak Wam się podoba? Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii.
Wiesia
Świetnie switnie jestem zachwycona
Dziękuję
Do tapicerowania używany takera elektrycznego Bosch PTK 14 EDT. Przy tapicerowaniu pomaga mi mąż, ale sama też wbijam zszywki. Przyznaję, że ręka trochę boli, ale nie od wbijania tylko od przyciskania urządzenia. Jeśli za słabo wchodzą zszywki, to w tym takerze można zwiększyć moc. Życzę owocnej pracy. Pozdrawiam Wiesia
Bożenko, nóżki kupiłam już pomalowane w hipermarkecie LM. Pozdrawiam Wiesia
Wiesiu jeszcze jedno pytanie o nóżki
Czy sama malowałaś jeżeli tak to czym lub gdzie kupiłaś? Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za bardzo szybką odpowiedź. Bożena
Za pozdrowienia mąż bardzo dziękuje i również pozdrawia.
We wcześniejszej odpowiedzi podałam wymiary otomany (gotowej). Jeśli będziesz miała problem z policzeniem wymiarów stelaża, to proszę napisz. Postaram się pomóc.
Trzymam kciuki za pufę dla męża! Taki prezent będzie nieoceniony.
Pozdrawiam Wiesia
Och, jak miło czyta się takie słowa. Bardzo, bardzo dziękuję.
Nóżki pufy mają wysokość 15 cm. Obie pufy mają taką samą średnicę. Jeśli mebel nie będzie ze szpuli, to proponuję średnicę dopasować do szerokości tkaniny. Przy tej ze szpuli wystarczyła mi jedna długość, tak przy niebieskiej były to dwie długości, ponieważ tkanina była trochę węższa. Przyznaję, że nie zwróciłam na to uwagi przy zakupie i musiałam dokupić materiał. Jeśli chodzi o długość deseczek, to nie pamiętam dokładnego wymiaru, ale liczę to tak: od wysokości pufy gotowej odejmuję grubość pianki (gąbki), 2 x grubość płyty i wysokość stopki (nóżki). W ten sposób powstaje wymiar listewek. Moje pufy mają wysokość 46 cm. Mogłyby być niższe o 1-2 cm.
Jeśli chodzi o otomanę to wymiary są następujące: szerokość 85 cm, wysokość 45 cm, głębokość 40 cm. O wielkości zadecydowało miejsce gdzie miała stanąć.
Już niebawem pojawią się nowe wpisy. Zmobilizowałaś mnie, aby podziałać w tym temacie. Życzę owocnej pracy. Pozdrawiam Wiesia
Wspaniałe pomysły, piękne wykonanie! Wiesiu podziwiam i zazdroszczę zdolności manualnych. Zostałam zainspirowana Twoimi pufami i otomaną. Mam szpule -nawet 2 🙂 dodatki (gąbki, pinezki, tekturę itd) ale mam pytanie jakiej wysokości są nogi do pufy i czy możesz Wiesiu podać wymiary stelaża do otomany, bo ma dobre proporcje. Jestem pod wielkim wrażeniem Twojej strony i postanowiłam też coś zrobić dla swojego domku oczywiście nie zapomnę przyczepić tabliczki “hand made by Bożena:) a tak szczerze to pufa ma być prezentem dla mojego męża na imieniny ( ale tabliczka oczywiście będzie 🙂 Wiesiu pozdrawiam Ciebie serdecznie czekam na nowe Twoje fotowpisy i nowe inspiracje dla Twoich fanów. Ps. Pozdrowienia dla męża .- pomocnika.
Witaj Wiesiu, jestem pod ogromnym wrażeniem Twoich pasji i zdolności! Proszę podpowiedz jakiej wysokości są nóżki do tej pufy i jakie wymiary ma Twoja otomana.
Działam… Szpula jest (nawet dwie:), gąbka, pinezki, taker, owata, tektura i deseczki są (a na jaką długość uciąć deseczki do pufy (ale nie ze szpuli). Czy pufa nie ze szpuli ma taką samą średnicę jak ta ze szpuli?
Bardzo serdecznie Cię pozdrawiam i życzę dalszych inspiracji.
A propos, brak mi kolejnych wpisów na Twoim blogu, czy mam szukać gdzie indziej?
Jeżeli mogę prosić o szybką odpowiedź to będę Ci bardzo wdzięczna.
Jeszcze raz
Cieszę, że się podoba. To jedna z pierwszych moich prac. Myślę, że trzeba mniej zdolności, więcej chęci i determinacji, aby zrobić coś czego wcześniej się nie robiło i efekt był satysfakcjonujący. Zachęcam do spróbowania.
Rewelacja!!! JEstem w szoku zdolnosci 🙂
Ciesze się, że mogłam pomóc. Zapraszam do kolejnych odwiedzin. Pozdrawiam Wiesia
Pomocny wpis:-) szczególnie wykonanie mocowania guzików:-) dziękuję i powodzenia
Witam, Bardzo się cieszę, że udało mi się Panią zainspirować. Życzę owocnej pracy. Jeśli chodzi o nazwę mebla, to oczywiście ma Pani rację, że poprawnie powinniśmy nazywać go puf. Niestety w języku potocznym funkcjonuje pufa. Może jednak powinnam zadbać o poprawna polszczyznę. Pozdrawiam Wiesia
Witam Panią, od dawna mam zamiar wykonać taki puf, ale trudno mi zmobilizować się do działania. Dzieło Pani, bardzo ładnie wykonane, spowodowało, że niezwłocznie zabiorę się do pracy.
I tak przy okazji, dla tych wszystkich, którzy czytają Pani blog, ośmielam się zwrócić uwagę, że tan mebel nazywa się puf (rodzaj męski), a nie pufa. Pozdrawiam Maria
Witam, Dziękuję za słowa uznania. Też jestem laikiem i prawdę mówiąc tapicerowania nauczyłam się z internetu. Celowo używam fachowych nazw, aby każdy mógł znaleźć potrzebne elementy. Jeśli chodzi o nóżki, to na etapie robienia pufy niestety nie zrobiłam zdjęć. Proszę zajrzeć do wpisu z otomaną, tam zamieściłam zdjęcie wkładek i opisuję sposób montażu nóżek. Może to będzie pomocne. Pozdrawiam
Witam serdecznie,pufa rewelacja,szkoda tylko że dla zwykłego laika język jakim opisuje Pani proces tworzenia jest nie do końca zrozumiały na pewnych etapach.Pogubiłam się z montażem nóżek,ponieważ brakuje zdjęć z tego etapu,ale i tak uważam że efekt końcowy jest jednym z lepszych jakie widziałam -pozdrawiam.
Witam, nie używałam jakiegoś specjalnego sznurka. Sznurek kupowałam w pasmanterii. Najważniejsze, aby był mocny i nie rwał się przy naciąganiu guzików oraz na tyle wąski, by można było go przeciągnąć przez oczko w igle. Przyznaję, że nie każdy się sprawdzał. Dobierałam metodą prób i błędów. Pozdrawiam.
Witam proszę o informację jakiego sznurka Pani użyła do pikowania guzików?
Witam, średnica szpuli to 45,5 cm.
Witam, jakiej srednicy jest Pani szpula?
Witam, Moim zdaniem tkaniny tapicerskie są tańsze w internecie. Osobiście wolę kupować w sklepie stacjonarnym, ponieważ tkaninę można zobaczyć, dotknąć. Jeśli chodzi o gwoździe, to można kupić je w internecie i stacjonarnie. Różnie są określane, jako listwa pinezek ozdobnych lub ozdobne gwoździe tapicerskie listwa. Pewnie nazw jest jeszcze więcej. Pikowanie robiłam guzikami. Trzymam kciuki za finalny efekt.
Dzień dobry, piękna pufa, za mną już pare projektów obiciowych i zainpirowana pani blogiem przymierzam się do podobnej. Mam pytanie odnośnie ceny materiału obiciowego, nie orientuje się jeszcze dobrze w cenach, ostatnim razem zamawiałam przez internet, ale może lepszą cenę można dostać w sklepie stacjonarnym? Jak również gdzie można dostać gwożdzie tapicerskie na listwie. Pikowanie było robione guzikami czy gwoździami tapicerskimi?
Z góry dziękuję
Karton kupiłam w sklepie z tkaninami tapicerskimi. Grubości nie pamiętam, ale był to najgrubszy karton, jaki mieli w sprzedaży (były 3 grubości). Jest bardzo twardy. Myślę, że w sklepie doradzą jaki karton kupić. Życzę owocnej pracy i z przyjemnością zobaczę efekty:).
Świetny pomysł i bardzo ładna pufa 🙂
Jakiego kartonu użyłaś, jakiej grubości? Gdzie można go kupić?
Coś czuję, że wezmę się za takie pufy 🙂
Pozdrawiam!
Bardzo się cieszę. Czekam na efekty Pani pracy. Pozdrawiam
Świetny pomysł. Zainspirowała mnie Pani. Pozdrawiam.
Bardzo dziekuję
Jestem pod ogromnym wrażeniem, satysfakcja napewno jest bezcenna. Az chce się spróbować samemu, powodzenia w dalszych pracach?
Bardzo dziękuję.
Pufa piękna- a ile satysfakcji, gdy jest zrobiona własnoręcznie!Życzę wielu inspiracji na nowe tematy na bloga i czekam na więcej wpisów 🙂
Pozdrawiam
Ja jestem zwolennikiem wszelkiego rodzaju welurów. Jeśli pufa miałaby być pikowana, to dobrze byłoby, aby tkanina była lekko rozciągliwa, wówczas lepiej układają się zakładki. Moim zdaniem przy wyborze tkaniny warto kierować się wystrojem wnętrza. Dla mnie wykonanie pufy zajęło ok. 6-8 godz., bez pikowania czas znacznie się skróci.
Aż trudno uwierzyć, że samemu można zrobić taką pufę. Wygląda tak, jakby została wyprodukowana metodą przemysłową. Warto zwrócić uwagę na dokładność i precyzję wykończenia mebla. Do zrobienia designerskiej pufy poza materiałami wystarczą dobre chęci, czas i cierpliwość. Oczywiście możemy zamówić i zakupić gotowy mebel, ale poza tym, że będzie o wiele droższy, to ominie nas coś najważniejszego. Satysfakcja z własnoręcznie wykonanej pracy. Z pewnością tak elegancka pufa doda urokowi każdemu wnętrzu i przykuje uwagę naszych gości – rodziny, przyjaciół i znajomych.
Mam 2 pytania:
1. jakiej tkaniny najlepiej użyć?
2. ile godzin zajmuje wykonanie takiej pufy?
Bardzo dziękuję, taki komentarz daje dużo motywacji
Bardzo fajny pomysł na bloga! 🙂
Tak jak i pierwsza inspiracja – co najważniejsze pufa została własnoręcznie wykonana, czyli pomysł jak najbardziej praktyczny a nie teoretyczny. 🙂
Pufa wygląda naprawdę okazale i wręcz zachęca do wygodnego siedzenia. 🙂
Nie domyśliłbym się, że została wykonana na bazie szpuli od kabla.
Życzę pomyślnego rozwoju bloga i proszę o więcej ciekawych, ładnych i funkcjonalnych pomysłów, najlepiej takich, które można wykonać we własnym zakresie.