IKEA hacks – metamorfoza komody REGISSÖR

komoda lustrzana biała

IKEA hacks pod takim hasłem znajdziemy mnóstwo przerobionych mebli z Ikea. W tym przypadku Pinterest jest ogromnym źródłem inspiracji.

Zawsze podobały mi się przerobione komody, szafy, stoliki i wiedziałam, że któregoś dnia spróbuję zrobić coś takiego. Wprawdzie mam już jedną taką przeróbkę na swoim koncie – drzwi od szafy jako wieszak w przedpokoju. Pamiętacie?

Potrzebowałam pilnie kupić komodę do swojego domowego biura a czas realizacji u stolarza jest niestety bardzo długi, więc zapadła decyzja, aby kupić coś gotowego i dostępnego od ręki. Zapaliło mi się “zielone światełko”, że to jest ten moment, aby zrealizować swoje marzenie o takiej metamorfozie. Wybrałam tę szafkę z dwóch powodów: pierwszy – mimo dużych rozmiarów (wysokość to 118 cm) wygląda lekko za sprawą nóżek, drugi – wysokość, bez problemu pomieszczę segregatory i inne większe rzeczy, które nie są piękne i nie zamieram ich eksponować.

Moja metamorfoza jest bardzo prosta i nie wymagała zbyt wiele wysiłku. Mam nadzieję, że Was zainspiruję i spróbujecie swoich sił w tym temacie. A teraz krótka instrukcja.

Ikea hacks- potrzebne materiały

 1. Lustra akrylowe – 2 szt
 2. Panele dekoracyjne – 2 szt.
 3. Klej silikonowy – 1 szt
 4. Taśma dwustronnie klejąca – 2 szt (2 x 5m)
 5. Nożyczki

Inspiracje

Na początek przydają się inspiracje, czyli zdjęcia mebli które nam się podobają. Zaczynamy od wymierzenia drzwi komody i wyboru panelu dekoracyjnego. Moją inspiracją były te dwa poniższe zdjęcia.

źródło: pinterest –  https://www.lampsplus.com/https://www.decorpad.com/

Zdecydowałam się na wybór firmy Panelove, z której usług korzystałam wcześniej – panel do lustra w małej łazience. Jeśli nie widzieliście wpisu Mała łazienka z elementami stylu Hampton to zapraszam.

Na podstawie zdjęć otrzymałam dwa projekty do wyboru.

Wybór nie był łatwy. Oba panele bardzo mi się podobają. Ostatecznie wybrałam wzór A i wersję z lustrem.

 

Ikea hacks – wykonanie

 1. Odkręcamy drzwi od komody
 2. Przyklejamy panel lustrzany (zdecydowałam się na przyklejenie klejem). Na powierzchnię drzwi komody nanosimy klej punktowo w wielu miejscach, tak aby przy dociśnięciu lustra nie wyszedł poza krawędzie.
 3. Zostawiamy do wyschnięcia na 24 godziny (czas schnięcia zgodnie z zaleceniami producenta)
 4. Przyklejamy na panele dekoracyjne (lewa strona) taśmę – przykleiłam taśmę paskami na wszystkie elementy panelu)
 5. Odrywamy folię ochronną z luster i papier z taśmy
 6. Przyklejamy panele do lustra.

Kilka wskazówek do wykorzystania przy metamorfozie komody

Przy tak dużym rozmiarze paneli proponuję zacząć klejenie od dłuższego boku, ponieważ panel łatwo się wygina i może przez przypadek przykleić się nierówno nim zdążycie dopasować. Tak było w naszym przypadku a usunięcie resztek taśmy z lustra nie było proste.  Dociskamy panel i montujemy drzwi do mebla.

Na zdjęciu poniżej widać jakie rozwiązanie zostało zastosowane przy niestandardowych uchwytach, a mianowicie lustro i panel mają wycięcie trochę większe niż oryginał. Konsultacja z firmą jest on-line, więc nietrudno popełnić błąd przy samodzielnym pomiarze. Tu z pomocą przyszła Pani Ania z Panelove.pl, która zaproponowała, aby łuk trochę powiększyć co zniweluje ryzyko zbyt małego wycięcia przy uchwycie i w przyszłości mogłoby to wpłynąć na uszkodzenie panelu podczas użytkowania.

metamorfoza komody ikea

Komoda wyszła super! Jestem bardzo zadowolona z efektu końcowego chociaż przyznaję, że nie przewidziałam jednego problemu a mianowicie drzwi w tej komodzie są zamontowane wewnątrz korpusu (standardowo montowane są na zewnątrz) i po naklejeniu lustra i panelu nie otwierają się całkowicie.

metamorfoza komody

metamorfoza komody REGISSÖR

Na to też znalazłam sposób – zamontujemy ograniczniki, aby przez przypadek nie uszkodzić tak pięknej dekoracji. Może jest jakieś inne rozwiązanie, może jakiś inny model zawiasów? Gdybyście mieli jakiś pomysł chętnie skorzystam z podpowiedzi.

Gdybym wiedziała od razu, że nie będę mogła otworzyć drzwi na pełną szerokość to i tak zdecydowałabym się na taki zabieg.

Patrzę na tę szafkę codziennie (stoi na przeciw biurka, gdzie pracuję) i podziwiam. Uwielbiam takie metamorfozy.

 

IKEA hack

I jeszcze jedno spojrzenie – przed i po metamorfozie.

IKEA hack - metamorfoza komody REGISSÖR

Czy Wam też ta zmiana przypadła do gustu?

Chętnie poznam Waszą opinię.

Wiesia

 

4 opinii na temat “IKEA hacks – metamorfoza komody REGISSÖR

 1. Hello From Canada;
  You have created a spectacular transformation!!
  Your brilliant design is far more stunning than the original IKEA cabinet. Thank you for your amazing artistry and sharing your craft with the world.

  Kindest Wishes;
  Monique

 2. Bardzo dziękuję. Bardzo się cieszę, że nie tylko mi się podoba. Czuję, że to nie będzie tylko jedna taka metamorfoza. Pozdrawiam

 3. Dzień dobry, szafka przepiękna, nawet ładniejsza niż pierwowzór. Aranżacja również. Nie sądziłam, że taka przeróbka może być tak prosta!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak produktów w koszyku.