Pufa cross – jak zrobić samodzielnie? DIY

pufa cross

Pufa cross stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów wystroju wnętrz na amerykańskim rynku. Jej charakterystyczne krzyżakowe nogi w kształcie litery X nie tylko dodają jej elegancji, ale też świadczą o dbałości o detale. W jaki sposób ten mebel zyskał tak dużą popularność w Stanach Zjednoczonych i dlaczego stał się symbolem amerykańskiego designu?

Charakterystyka pufy cross:

Krzyżakowe nogi w kształcie “X” – To one są wizytówką pufy cross. Nogi nie tylko stabilizują mebel, ale również stanowią jego główny punkt ozdobny. Prosta, ale efektowna konstrukcja nóg dodaje meblowi wyjątkowego charakteru i elegancji.

Chociaż pufa cross mogłaby znaleźć miejsce w wielu różnych kulturach, stała się ona charakterystyczna dla amerykańskich wnętrz. Reprezentuje połączenie klasycznej elegancji z nowoczesnym designem, co jest typowe dla amerykańskiego stylu życia i dekoracji wnętrz.

Pufa na krzyżakowych nogach nie jest tylko pięknym meblem; jest również niezwykle funkcjonalna. Może służyć jako dodatkowe miejsce do siedzenia, podnóżek czy nawet jako boczny stolik, co dodatkowo podkreśla jej uniwersalność.

Pufa cross – inspiracje z sieci:

Pufy cross zwane inaczej x-bench są pufami, które ciągle mnie zachwycają.  Na rynku jest wiele wzorów. Jaki wybrałam do samodzielnego zrobienia? Zobaczcie sami.

pufa cross
https://www.overstock.com/Home-Garden/Safavieh-Palmer-X-bench-Nailhead-Slate-Beige-Ottoman/
pufa na krzyżakowych nogach
https://www.overstock.com/Home-Garden/Safavieh-Patrice-Taupe-Ottoman/
pufa na nóżkach
https://www.thesofaandchair.co.uk/collection/stools/727-valencia
pufa na krzyżakowych nogach
https://www.overstock.com/Home-Garden/Cortesi-Home-X-shape-Sandy-Beach-Striped-Bench-Ottoman/
pufa na nogach w kształcie X
https://www.onekingslane.com/
https://deringhall.com/cross-stool-25240
https://deringhall.com/tufted-wallis-bench
https://www.overstock.com/Home-Garden/Baxton-Studio-Hopton-Modern-Bench/

Pufy cross robiłam już wcześniej. Od nich zaczęła się moja przygoda z robieniem tapicerowanych mebli. Pierwsze pufy były bardzo proste.

Inspiracją do zrobienia tych puf było poniższe zdjęcie.  Urzekły mnie fotele w tkaninie z delikatnym wzorem (mam na myśli kolor).

http://www.houzz.com/

Dlaczego nie przenieść tej inspiracji na inny mebel, np. pufę?

I tak powstały moje pierwsze pufy cross.

W miarę jedzenia apetyt rośnie i kolejne pufy są już pikowane.

Jak zrobić samodzielnie taką pufę?

Materiały potrzebne do wykonania pufy cross o wymiarach siedziska 40 x 55 cm:

  1. stelaż wykonany przez stolarza (wysokość stelaża 32 cm + płyta grubości 1,8 cm),
  2. pianka tapicerska grubości 6 cm,
  3. owata,
  4. tkanina 70 cm szer. 140 cm (wybrałam oczywiście velur),
  5. listwy z gwoźdźmi – 2 szt.,
  6. guziki obciągnięte tkaniną – 7 szt.,
  7. klej tapicerski (najlepiej w sprayu),
  8. sznurek do naciągania guzików (ok. 1,4 m),
  9. tkanina podbiciowa 45 cm,
  10. wkręty 6 szt. długości 4,5 cm.

Jak już mamy wszystkie niezbędne materiały, zabieramy się do pracy.

Pufa cross jak zrobić samodzielnie, czyli instrukcja  krok po kroku jak wykonać pufę.

Na początku rozrysowujemy na płycie miejsca gdzie należy wywiercić siedem otworów. Są to miejsca, gdzie będą guziki.

Następnie przycinany i przyklejamy piankę tapicerską.

Wycinany otwory w piance w miejscach gdzie będą pikowania. Ważne, aby otwory były trochę większe od rozmiaru guzików, tak aby zmieściły się one wewnątrz. Otwory możemy wyciąć nożem lub otwornicą.

Następny etap to przycięcie i przyklejenie owaty (na zdjęciu różowy kolor, to przebijający klej).

W miejscach otworów nacinamy owatę.

Przycinany tkaninę do rozmiaru 70 x 95 cm i na lewej stronie odznaczamy miejsca, gdzie będą guziki. Przy gąbce grubości 6 cm do każdej odległości dodałam po 5 cm, czyli odległości pomiędzy guzikami zwiększyły się z 18 cm do 23 cm, z 20 cm do 25 cm itd. Zaznaczenie miejsc guzików na tkaninie zaczynamy od środka materiału.

Pikowanie rozpoczynamy od środkowego guzika, następnie przeciągamy  2 guziki  na środkowej linii, później pozostałe.

Tkaninę pomiędzy guzikami układamy w zakładki.

Po naciągnięciu wszystkich guzików wykańczamy boki.

Od spodu przybijamy wykończeniówkę.

Pierwsza próba,  jeszcze bez gwoździ. Nie mogłam się powstrzymać, aby zobaczyć oczekiwany efekt.

Kolejny etap to przybicie listew z gwoźdźmi.

Przykręcamy siedzisko do stelaża, po 2 wkręty na bokach 40 cm i po 1 wkręcie na bokach 55 cm.

I możemy podziwiać efekt końcowy.

Efektem końcowym jestem zachwycona. Pufy trafią do sypialni gościnnej.  Myślę, że do kompletu powstanie jeszcze poduszka akcentowa na łóżko (oczywiście w kolorze niebieskim – takim jak na zdjęciu). Powoli sypialnia nabiera ostatecznego kształtu.  O tym jak zrobić tapicerowany zagłówek samodzielnie pisałam w poprzednim poście. Jeśli ktoś jeszcze nie czytał, to zapraszam.

Samodzielne wykonanie puf to nie Twoja bajka? Wolisz wybrać coś z oferty wyrobów gotowych? Sprawdź  naszą ofertę w kategorii pufy / ławki i wybierz coś dla siebie.

Wiesia

27 opinii na temat “Pufa cross – jak zrobić samodzielnie? DIY

  1. Średnica guzików to 2-2,5 cm. Nie jestem wstanie dokładnie zmierzyć guzików w pufie. Z tego co pamiętam guziki tapicerskie były w dwóch rozmiarach, wybierałam większe. Pozdrawiam

  2. Aniu, przy zagłówkach, które zrobiłam do tej pory tkaninę układałam w poziomie. Trudno mi określić ile materiału będzie potrzeba na taki zagłówek (jeszcze takiego nie robiłam), ponieważ zależy to od ilości pikowań. Na początek proponuję zrobić konstrukcję zagłówka, rozrysować miejsca pikowania, przykleić piankę tapicerską i wyciąć otwory w gąbce pod guziki. Następnie lekko naciągnąć sznurek (zaczynając od spodu tylnej strony zagłówka i tak kończąc – zapas na podłożenie) układając go przez wszystkie wycięcia w piance w linii z największą ilością otworów a następnie zmierzyć sznurek. Do tego wymiaru dodałabym jeszcze kawałek tkaniny na tak zwany zapas. W ten sposób można wyliczyć długość i szerokość materiału jaka będzie potrzebna do wykonania zagłówka. Jeśli okazałoby się, że szerokość tkaniny 140 cm będzie za wąska, aby wykonać zagłówek wysokości 86 cm, wówczas można na linii stelaża łóżka połączyć dwa kawałki materiału. Mam nadzieję, że opis jest zrozumiały. Trzymam kciuki za efekty. Pozdrawiam Wiesia

  3. Proszę o pomoc. Czy dobrze rozumuję, jeśli chcę zrobić pikowany w karo zagłówek 200×86 cm, na gąbce 5 cm to finalnie muszę zużyć materiału prawie 2x więcej? Niestety materiał ma szerokość ok 1,4 m czy uda mi się przepiłować taki zagłówek w ten sposób i ile materiału muszę kupić akurat tego z top textil?

  4. Witam, jak się nazywa końcówka do wycięcia otworów w gąbce i gdzie to kupię. Nie mogę tego znaleźć.

  5. Pani Honorato, już odpowiadam na pytania.
    Guziki dociągałam do płyty. Jeśli mogę coś jeszcze doradzić, to proszę otwory w piance wyciąć odrobinę większe niż guziki i na całej grubości gąbki. Taki sposób wycięcia pianki pomaga w ułożeniu zakładek. Oczywiście można guzików nie dociągać maksymalnie, ale będzie różnica w efekcie końcowym i też będzie ładnie.

  6. Widzę, że praca wre i szykują się nowe realizacje. Super! Stelaż ma wysokość 32,5 cm. Pozdrawiam Wiesia

  7. Witam, dziękuję za odwiedziny. Namiary na stolarza wyślę na maila. Tkanina to seria Prestige w firmy Top-textil. Niestety nie pamiętam nazwy koloru, ale w takim odcieniu był tylko jeden (niebieski złamany miętą). Pozdrawiam

  8. Pięknie! Czy można poprosić o namiary na stolarza? Bo od dawna marzą mi się takie pufy, tylko mam problem ze stolarzem… jak nazywa sie kolor tkaniny?

  9. Witam, dziurki do pikowania zostały zrobione otwornicą do drewna kupioną w markecie budowlanym. Proszę tylko pamiętać, aby wielkość otwornicy dobrać do wielkości guzików (otwór w piance musi być większy niż guzik). Dziurki można też wyciąć nożem z ostrzem segmentowym lub innym ostrym nożykiem. Pozdrawiam

  10. Najmocniej przepraszam! Tak się zafascynowałam tym wszystkim co u Ciebie zobaczyłam, że postanowiłam od razu napisać i podpytać o szczegóły Twoich projektów. To co się później wydarzyło to po prostu emocje. Chciałabym być u Ciebie częstym gościem bo naprawdę mi zaimponowałaś. Pozdrawiam i życzę miłej niedzieli 🙂

  11. Z wielką przyjemnością czytam o tym jak moje wpisy inspirują innych do działania. Zapraszam do odwiedzin.
    Jeśli chodzi pufy, to materiał na na bokach nie był zszywany, jest założony i naciągnięty. Welury kupuję w stacjonarnym sklepie z tkaninami tapicerskimi. Jest to seria z firmy Top-textil.

  12. doskonałe pufki! i ten kolor, po prostu cudowne 🙂 zainspirowana Pani blogiem postanowiłam zrobić najpierw otomanę – skrzynia już zrobiona, czekam tylko na materiał i w wolnych chwilach coś zamierzam z nią zrobić 🙂 mam pytanie co do tej pufki-krzyżaka, czy zszywała Pani boki, czy też materiał tak ładnie się ułożył, że nie było potrzeby tego robić? i jeszcze pytanie, gdzie Pani kupuje ten piękny welur? pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na jakieś Pani nowe projekty 🙂

  13. Dziękuję. Wymiary listewek to 2,8 cm na 3 cm z przodu. Przyznam, że mogłyby w przodu być trochę szersze np. 3,8 cm. Myślę, że przy szerszych nóżkach byłby ładniejszy efekt wizualny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak produktów w koszyku.