Aranżacja balkonu, czyli jak stworzyć swoje miejsce do relaksu

aranżacja balkonu w bloku

Aranżacja balkonu jest jednym z elementów urządzania domu. Coraz częściej balkon lub taras jest przedłużeniem salonu i zależy nam, aby to miejsce było ładne i wygodne do spędzania wolnego czasu.

Jak urządzić balkon?

To pytanie zadajemy sobie najczęściej na etapie tworzenia aranżacji balkonu. Na początku warto zastanowić się nad tym co chcemy robić w tym miejscu. Czy będziemy tam popołudniami czytali książki, a może rano będziemy pić kawę, aby w spokoju rozpocząć nowy dzień, a może to miejsce posłuży do spędzania czasu z gośćmi (jeśli oczywiście przestrzeń na to pozwala)?

Jeśli odpowiemy sobie na te pytania, to czas, aby zacząć urządzać tę przestrzeń.

Balkon, na przykładzie którego pokażę, jak można zaaranżować przestrzeń jest to balkon w bloku o wymiarach 1,9 x 2,9 m. Ma służyć głównie do relaksu, wypicia filiżanki kawy. Jednym słowem do miłego spędzenia czasu.

Meble na balkon w bloku

Meble na balkon w bloku to w większości przypadków małe zestawy. Najczęściej ogranicza nas ilość miejsca i od tego zależy nasz wybór.

Moja propozycja to niewielki komplet mebli w grafitowym kolorze składający się z dwóch foteli i stolika kawowego. Komplet mebli jest dość prosty i zajmuje niewiele miejsca. Można ustawić go na kilka sposobów w zależności od ilości miejsca. Sam komplet jest dość surowy, więc warto zastanowić się jak go ocieplić.

Mój pomysł na balkon

Meble to pierwszy wybór, ale same meble nie stworzą klimatu, gdzie chcemy spędzać czas. Myśląc o aranżacji balkonu od razu przychodzi myśl o donicach z kwiatami lub innymi roślinami. To one nadają klimat i będziemy je podziwiać podczas odpoczynku. Wybierając rośliny warto zwrócić uwagę, czy jest to miejsce nasłonecznione czy raczej zacienione. Od tego będzie zależało jakie rośliny wybierzemy i czy będą one tu dobrze rosły.

Postawiłam na hortensje. Mają piękne kwiaty. Nie osiągają zbyt dużych rozmiarów i nadają się do uprawy w donicach. Minus takiego wyboru to to, że trzeba osłaniać je na zimę, ponieważ są wrażliwe na przymrozki.

aranżacja balkonu donice z kwiatami

aranżacja balkonu donice z kwiatami

Aranżacja balkonu – tekstylia i dekoracje do domu

Aranżując balkon powinniśmy kierować się swoimi upodobaniami – jakie lubimy kolory, ozdoby i jak dużo chcemy mieć różnego rodzaju dodatków.

Tekstylia – jakie wybrać tekstylia do aranżacji balkonu?

Myśląc o tekstyliach pierwsze co mi przychodzi do głowy to są poduszki dekoracyjne, dywan oraz pled, którym otulimy się w chłodne wieczory.

Tekstylia, które wybrałam są z niebieskimi akcentami, ponieważ ten kolor kojarzy mi się z latem i wakacjami a na takim klimacie zależało mi najbardziej.

Wybrałam bawełniane poduszki, które znalazły swoje miejsce na fotelach. Poduszki ozdobne nie tylko są dekoracją, ale też ocieplają całą aranżację i dają poczucie komfortu przy siedzeniu. Po prostu wygodnie jest się oprzeć o coś miękkiego.

aranżacja balkonu - poduszki dekoracyjne

Kolejny wybór do dywan. To on odmienił całą przestrzeń. Zrobiło się bardzo domowo i przytulnie.

Obecnie na rynku jest duży wybór dywanów, które nadają się do użytku zewnętrznego na balkony i tarasy.  Są odporne na wilgoć i łatwo się je czyści.

dywan zewnętrzny na balkon

Nie powinno też zabraknąć jakiegoś otulacza, czyli koca.

Dekoracje do domu to też dekoracje do aranżacji balkonu

Tak zaaranżowany balkon nie wymaga już wielu dekoracji.  Lampion, sztuczne kwiaty w wazonie na stoliku i mała serwetka dopełniły całości. Wybór sztucznych kwiatów do wazonu był podyktowany nasłonecznieniem tego miejsca. Kwiaty cięte nie wytrzymałyby wysokich temperatur.

Warto meble ustawić w różnych miejscach, aby wybrać to najbardziej optymalne.

Poniżej aranżacja balkonu w innej konfiguracji.

Ustawienie na poniższym zdjęciu najbardziej mi się podoba.

Polecam wybranie dodatków, które po okresie letnim możemy wykorzystać w domu. Posłużą nam do zmiany aranżacji salonu lub innego pomieszczenia. Poznajcie ofertę sklepu w kategorii Dekoracje do domu  oraz Tekstylia wybierzcie te pasujące do swoich wnętrz.

Balkon stał się miejscem odpoczynku. Jest elegancko, miło i przede wszystkim domowo.

A jak Wam się podoba taka aranżacja balkonu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak produktów w koszyku.