Pufy cross zwane inaczej x-bench są pufami, które ciągle mnie zachwycają. Na rynku jest wiele wzorów. Jaki wybrałam do samodzielnego zrobienia? Zobaczcie sami.
Inspiracje z sieci:








Pufy cross robiłam już wcześniej. Od nich zaczęła się moja przygoda z robieniem tapicerowanych mebli. Pierwsze pufy były bardzo proste.
Inspiracją do zrobienia tych puf było poniższe zdjęcie. Urzekły mnie fotele w tkaninie z delikatnym wzorem (mam na myśli kolor).

Dlaczego nie przenieść tej inspiracji na inny mebel, np. pufę?
I tak powstały moje pierwsze pufy cross.
W miarę jedzenia apetyt rośnie i kolejne pufy są już pikowane.
Jak zrobić samodzielnie taką pufę?
Do wykonania pufy o wymiarach siedziska 40 x 55 cm potrzebujemy:
- stelaż wykonany przez stolarza (wysokość stelaża 32 cm + płyta grubości 1,8 cm),
- pianka tapicerska grubości 6 cm,
- owata,
- tkanina 70 cm szer. 140 cm (wybrałam oczywiście velur),
- listwy z gwoźdźmi – 2 szt.,
- guziki obciągnięte tkaniną – 7 szt.,
- klej tapicerski (najlepiej w sprayu),
- sznurek do naciągania guzików (ok. 1,4 m),
- tkanina podbiciowa 45 cm,
- wkręty 6 szt. długości 4,5 cm.
Jak już mamy wszystkie niezbędne materiały, zabieramy się do pracy.
Na początku rozrysowujemy na płycie miejsca gdzie należy wywiercić siedem otworów. Są to miejsca, gdzie będą guziki.
Następnie przycinany i przyklejamy piankę tapicerską.
Wycinany otwory w piance w miejscach gdzie będą pikowania. Ważne, aby otwory były trochę większe od rozmiaru guzików, tak aby zmieściły się one wewnątrz. Otwory możemy wyciąć nożem lub otwornicą.
Następny etap to przycięcie i przyklejenie owaty (na zdjęciu różowy kolor, to przebijający klej).
W miejscach otworów nacinamy owatę.
Przycinany tkaninę do rozmiaru 70 x 95 cm i na lewej stronie odznaczamy miejsca, gdzie będą guziki. Przy gąbce grubości 6 cm do każdej odległości dodałam po 5 cm, czyli odległości pomiędzy guzikami zwiększyły się z 18 cm do 23 cm, z 20 cm do 25 cm itd. Zaznaczenie miejsc guzików na tkaninie zaczynamy od środka materiału.
Pikowanie rozpoczynamy od środkowego guzika, następnie przeciągamy 2 guziki na środkowej linii, później pozostałe.
Tkaninę pomiędzy guzikami układamy w zakładki.
Po naciągnięciu wszystkich guzików wykańczamy boki.
Od spodu przybijamy wykończeniówkę.
Pierwsza próba, jeszcze bez gwoździ. Nie mogłam się powstrzymać, aby zobaczyć oczekiwany efekt.
Kolejny etap to przybicie listew z gwoźdźmi.
Przykręcamy siedzisko do stelaża, po 2 wkręty na bokach 40 cm i po 1 wkręcie na bokach 55 cm.
I możemy podziwiać efekt końcowy.
Efektem końcowym jestem zachwycona. Pufy trafią do sypialni gościnnej. Myślę, że do kompletu powstanie jeszcze poduszka akcentowa na łóżko (oczywiście w kolorze niebieskim – takim jak na zdjęciu). Powoli sypialnia nabiera ostatecznego kształtu. O samodzielnie wykonanym zagłówku do łóżka pisałam w poprzednim poście. Jeśli ktoś jeszcze nie czytał, to zapraszam (tutaj post o zagłówku).
Jeśli macie jakieś pytania, śmiało pytajcie. Chętnie odpowiem na wszystkie. Może zainspiruję Was do samodzielnego wykonania pufy?
Wiesia
Witaj 🙂
Pufy są urocze..mam pytanie jaki był Twój koszt wykonania stalaża u stolarza?
Pozdrawiam serdecznie
Witam, Bardzo dziękuję za słowa uznania. Jeśli chodzi o stelaże to są dębowe. Zapłaciłam po 250 złotych za sztukę. Nie ukrywam, że musiałam trochę ponegocjować, ponieważ cena wyjściowa była powyżej 300 złotych. Pozdrawiam
Piekne!
A jakie sa wymiary siedziska?
Dziękuję. Wymiary siedziska to 40 x 55 cm.
Przepiękne 🙂
Mam pytanie jakie są wymiary ,, listewek,, przy iksie 2cm x 2cm ?
Dziękuję. Wymiary listewek to 2,8 cm na 3 cm z przodu. Przyznam, że mogłyby w przodu być trochę szersze np. 3,8 cm. Myślę, że przy szerszych nóżkach byłby ładniejszy efekt wizualny.
Dziękuje 🙂 A teraz szukam chętnego do wykonania stelażu 🙂
Powodzenia! Po realizacji proszę pochwalić się efektami swojej pracy.
doskonałe pufki! i ten kolor, po prostu cudowne 🙂 zainspirowana Pani blogiem postanowiłam zrobić najpierw otomanę – skrzynia już zrobiona, czekam tylko na materiał i w wolnych chwilach coś zamierzam z nią zrobić 🙂 mam pytanie co do tej pufki-krzyżaka, czy zszywała Pani boki, czy też materiał tak ładnie się ułożył, że nie było potrzeby tego robić? i jeszcze pytanie, gdzie Pani kupuje ten piękny welur? pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na jakieś Pani nowe projekty 🙂
Z wielką przyjemnością czytam o tym jak moje wpisy inspirują innych do działania. Zapraszam do odwiedzin.
Jeśli chodzi pufy, to materiał na na bokach nie był zszywany, jest założony i naciągnięty. Welury kupuję w stacjonarnym sklepie z tkaninami tapicerskimi. Jest to seria z firmy Top-textil.
mój komentarz nie został opublikowany. nie rozumiem dlaczego. czyżby to oszustwo ?
Komentarze nie wchodzą automatycznie. Wymagają mojego zatwierdzenia, aby uniknąć spamu.
Najmocniej przepraszam! Tak się zafascynowałam tym wszystkim co u Ciebie zobaczyłam, że postanowiłam od razu napisać i podpytać o szczegóły Twoich projektów. To co się później wydarzyło to po prostu emocje. Chciałabym być u Ciebie częstym gościem bo naprawdę mi zaimponowałaś. Pozdrawiam i życzę miłej niedzieli 🙂
Zapraszam częściej i również życzę miłej niedzieli.
Czy mogłaby Pani napisać jakimi otrornicami robi się dziurki w gąbce? Gdzie można kupić takie otwornice?
Witam, dziurki do pikowania zostały zrobione otwornicą do drewna kupioną w markecie budowlanym. Proszę tylko pamiętać, aby wielkość otwornicy dobrać do wielkości guzików (otwór w piance musi być większy niż guzik). Dziurki można też wyciąć nożem z ostrzem segmentowym lub innym ostrym nożykiem. Pozdrawiam
Pięknie! Czy można poprosić o namiary na stolarza? Bo od dawna marzą mi się takie pufy, tylko mam problem ze stolarzem… jak nazywa sie kolor tkaniny?
Witam, dziękuję za odwiedziny. Namiary na stolarza wyślę na maila. Tkanina to seria Prestige w firmy Top-textil. Niestety nie pamiętam nazwy koloru, ale w takim odcieniu był tylko jeden (niebieski złamany miętą). Pozdrawiam
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie samego stelażu- jaką ma wysokość?
Widzę, że praca wre i szykują się nowe realizacje. Super! Stelaż ma wysokość 32,5 cm. Pozdrawiam Wiesia
Moja pula pytań rośnie 🙂 Czy guziki powinny być dociągnięte aż do płyty? Całkowicie się zagłębić w gąbce? Nie wychodzi mi tak ładnie to pikowanie i mam problem z ułożeniem zakładek pomiędzy guzikami, ale nie dociągnęłam guzików do końca, więc może tu leży problem…
Pani Honorato, już odpowiadam na pytania.
Guziki dociągałam do płyty. Jeśli mogę coś jeszcze doradzić, to proszę otwory w piance wyciąć odrobinę większe niż guziki i na całej grubości gąbki. Taki sposób wycięcia pianki pomaga w ułożeniu zakładek. Oczywiście można guzików nie dociągać maksymalnie, ale będzie różnica w efekcie końcowym i też będzie ładnie.